Обладнання для систем крапельного поливу – правила вибору:
Краплинний полив – це система, призначена для зрошення культурних рослин. Вона застосовується на городах, теплицях, садах та полях. І є цілий інженерний комплекс – обладнання для краплинного поливу. Який складається з безлічі технічних елементів:
- Трубопровід.
- Еміттерів.
- Краплинних стрічок і т.д.
Така технологія відрізняється високою ефективністю. І заощаджує водні ресурси. Це зумовлено внаслідок попадання вологи у прикореневу систему рослин. Сьогодні можна зустріти обладнання для поливу із різних куточків світу. Найчастіше зустрічається Україна, США, Італія, Ізраїль.
Будь-яка система поливу, незалежно від модифікації, включає крапельну стрічку. Підбирати її слід з урахуванням прямого призначення. Так само важливий правильний вибір та інших компонентів. Інакше всі зусилля щодо організації зрошувальної системи можуть піти марно.
Докладніше розберемо, які критерії необхідно враховувати при підборі елементів для поливу.
Насосні станції
Одним із головних компонентів системи поливу є насосні станції. Вони призначені для створення необхідного тиску в трубопровідній мережі. Найбільш широке застосування серед насосних агрегатів на даний момент отримали мотопомпи з приводом ДВС. Також популярні електричні насоси та працюючі від валу відбору потужності сільгосптехніки.
Всі типи насосного обладнання розрізняються за: продуктивністю, максимальним тиском, витратою палива або електроенергії.
Продуктивність показує, скільки води за певний час насос може видати на зрошувану ділянку.
Отже, вибір насосної техніки для обладнання крапельного поливу залежить від норм водоспоживання. Для тієї чи іншої культури в моменти пікових навантажень. Також цей критерій впливають кліматичні умови біля і тип грунту.
Вибираючи насос, рекомендується брати продуктивність із запасом на 10%. Це потрібно на випадок форс-мажорних обставин. Наприклад, аномальної спеки, що встановилася.
Показник максимально створюваного у системі тиску вказується у супровідній техдокументації. При цьому часто не враховується підйом води зі свердловини на поверхню.
Підбираючи насос, слід зважати на висоту водяного стовпа. Від точки свердловинного водозабору до рівня ґрунту.
При підйомі води на кожні 10 метрів вихідний тиск в системі знижується на 1 атмосферу.
Окремо розраховуються втрати на прокачування води горизонтальними комунікаціями. Чим довша трубопровідна магістраль, тим меншим буде тиск у її кінцевій точці.
Станції фільтрації
Фільтраційна станція проводить очищення води, що подається зі свердловини або колодязя. Вона фільтрує суспензії та механічні домішки (пісок, глина).
При попаданні в обладнання для крапельного поливу вони можуть вивести його з ладу. Тому при монтажі зрошувальної системи не слід забувати про цей важливий компонент.
Усі водяні фільтри поділяються за своїми можливостями на два типи:
- Грубе очищення – піщано-гравійні, гідроциклонні, сітчасті.
- Тонке очищення. Вони бувають дисковими чи сітчастими.
Якщо вода досить чиста, то можна обійтися дисковою або сітчастою модифікацією. Вони утримають дрібні розчинені частинки, такі як глиняна завись. Коли вода, що подається в систему, містить велику кількість механічних домішок, то буде потрібно установка фільтрів грубої очистки.
З наявністю піску добре справляються гідроциклони та сепаратори. Відокремлені від води великі забруднювачі осідають у спеціальних камерах-відстійниках. У міру заповнення з них слід видаляти пісок, що скупчився. Робиться за допомогою спеціального дренажного спускного крана.
Основні моменти
Про рівень очищення води фільтром свідчить параметр Mesh. Він показує, скільки отворів посідає кожен квадратний дюйм фільтруючої мембрани.
Оптимальною вважається їхня кількість не менше 120. Інший важливий показник – діаметр осередків. Тут найкращим варіантом вважається розмір 130 мікронів або менше. Найбільшою надійністю роботи та тривалістю експлуатації відрізняються дискові моделі.
У порівнянні з сітчастими аналогами вони мають більшу продуктивність через збільшену площу фільтруючих мембран.
Під час встановлення фільтрів тонкого очищення не слід обмежуватись лише таким варіантом. Подібні пристрої не гарантують видалення дрібної органіки, що присутня у водоймах та колодязях.
Для поліпшення ефективності очищення необхідно додатково встановлювати піщано-гравійні фільтри.
Для кращої роботи піщано-гравійних модифікацій тиск води на вході до нього має бути понад 3 атмосфери. Частота промивання таких фільтрів залежить від рівня забруднення води.
Зазвичай процедура проводиться щодня. Але за наявності великої кількості суспензії, повторювати очищення доведеться частіше – кілька разів на добу.
За своєю конструкцією піщано-гравійні фільтри бувають одно- і багатокамерними. В останньому випадку під час промивання процес поливу рослин не переривається. Поки триває очищення однієї камери, вода фільтрується через інші.
Пропускна здатність фільтра повинна відповідати аналогічному показнику системи. При надмірному навантаженні можливе забиття фільтруючих мембран і накопичувальних відстійників. А це призведе або до погіршення ступеня очищення, або до повного припинення.
Не потрібно купувати технічні пристрої сумнівної якості. Заощадивши таким чином невелику суму, можна отримати серйозні проблеми з ефективністю роботи всієї системи крапельного поливу.
Вузол підготовки та внесення добрив та хімікатів
До складу обладнання для краплинного поливу можуть включатися вузли для внесення в воду добрив, що подається, препаратів для боротьби зі шкідниками і хворобами. У продажу є кілька видів таких пристроїв:
- Інжектор “Вентурі”. Є конусоподібною трубкою. Дозволяє організувати рівномірну подачу добрив, підтримувати їх однорідний склад та концентрацію.
- Місткість для добрив. Виконана вона у вигляді герметичного бака, з двома кранами. Один знаходиться на вході, а інший на виході з ємності. Відрізняється простотою пристрою та невибагливістю в роботі.
Мінус цього варіанта – неможливість забезпечити рівномірну концентрацію поживного розчину протягом усього його внесення. До закінчення процедури його концентрація неухильно знижується.
- Дозатор. Такі пристрої відрізняються високою точністю дозування речовини та бувають двох видів. Одні монтуються безпосередньо до системи зрошення, інші – паралельно.
Дозатор працює повністю автоматично після проведення початкового регулювання. Основний мінус – більш висока вартість, ніж інші моделі.
Магістральний трубопровід – обладнання для крапельного поливу
Для водоподаючих комунікацій слід підбирати матеріали з антикорозійними властивостями. Важливо врахувати необхідну пропускну здатність, вибираючи труби достатнього діаметра.
Тривалість експлуатації визначається запасом міцності матеріалу, з якого вони виготовлені. Розраховуються ці критерії виходячи з:
- Загальна довжина трубопроводу.
- Необхідний обсяг подачі води.
- Гладкість внутрішньої поверхні труб.
Найбільш популярними різновидами водопровідних магістралей для систем крапельного поливу є:
- Гнучкий шланг, виготовлений з полівінілхлориду. Виготовляється з плетеного ниткового корда, що заливається ПВХ. Серед плюсів такого варіанта – невисока вартість, гнучкість та мобільність. Недоліки – обмежений тиск води, що витримується, і нетривалий експлуатаційний термін.
- Швидко збірний магістральний гнучкий трубопровід із ПЕ (поліетилен низького тиску).
- Трубопровідні комунікації із поліетилену низького тиску.
Регулятор тиску
Гідрорегулятори, інтегровані в обладнання для крапельного поливу, призначаються для таких цілей:
- Стабілізація тиску води у трубопроводі на заданому рівні.
- Захист системи від можливих гідроударів, що загрожують розривами стиків труб.
- Контроль за рівнем тиску в мережі.
Виготовляються із полімерів або металевих сплавів, стійких до корозії. Металеві моделі здатні витримувати великі механічні дії, що збільшує термін їх експлуатації. Номінальні показники пропускної спроможності для регулюючих клапанів залежить від їхнього внутрішнього перерізу:
- 2-дюймових – до 30 кубометрів на годину.
- 3-дюймові – до 60 куб.м/год.
- 4-дюймові – до 90 куб.м/год.
Якщо діаметр клапана підібраний неправильно, буде відбуватися втрата тиску при проходженні через нього водяного потоку. Щомісяця слід проводити промивання регуляторів для очищення від забруднень, що накопичилися.
Замість автоматичного регулюючого клапана допускається встановлення його спрощеного аналога – вузла із ручним контролем тиску. Його недолік полягає у необхідності постійного контролю та регулювання.
Подавальний трубопровід
Технічні вимоги до цього компонента такі ж, як і іншим вузлам та деталям системи крапельного зрошення. Трубопровід повинен витримувати певний тиск води, бути стійким до корозії і мати необхідну пропускну здатність. Для поливу невеликих ділянок можна використати поліетиленові труби невеликих перерізів.
Якщо необхідно постачати вологою значні площі, що перевищують гектар, то буде потрібний гнучкий шланг з армованого ПВХ типу Layflat.
Важливо правильно вибрати якісну фурнітуру для з’єднання труб та перекриття подачі води. Від цього залежить надійність і довговічність функціонування всієї системи.
Повітряний клапан – обладнання для крапельного поливу
На ділянках, що мають значні нахили, слід передбачити клапан для скидання повітря. Встановлюється він у верхніх чи кінцевих точках трубопровідних магістралей.
Запірна та сполучна фурнітура
У процесі монтажу крапельного зрошення не рекомендується використовувати фурнітуру зі сталі або чавуну. Пов’язано це з їхньою низькою корозійною стійкістю. Найкращою заміною тут будуть сполучні елементи із міцних полімерів – ПВХ та поліетилену.
Вибираючи певний варіант, орієнтуйтеся на якість виробу та простоту монтажу. Також важливо приділяти увагу їх експлуатаційно-технічним характеристикам, наприклад, напору, що максимально витримується.
При виборі запірної арматури віддавайте перевагу кульовим кранам. Вони показали свою перевагу у використанні перед засувками клинового типу. Для ущільнення різьбових стиків окремих елементів краще використовувати спеціальну стрічку ФУМ.
Крапельні лінії
Через високу ціну та ряд особливостей конструкції, товстостінні шлаги краще застосовувати для краплинного поливу фруктово-ягідних насаджень.
Для овочевих культур доцільніше використовувати однорічні крапельні стрічки, що забезпечують твердий емітер. Вони мають такі технічні показники:
- Мінімальна товщина стінок стрічки – 0,15 мм, максимальна – 0,6 мм.
- Мінімально допустимий тиск під час використання – від 0,2 до 0,3 атмосфер.
- Середній робочий тиск – 0,8 … 1 атмосфера.
- Максимальний тиск на розрив при товщині стінок в 0,15 мм – до 2 атмосфери. Для крапельниць із товщиною стінки в 0,2 мм – близько 3-х атмосфер.
- Витрата води в різних модифікацій знаходиться в межах 0,5 … 4 л на годину на один отвір, що подає.
Відстань між точками випуску води на стрічці визначається необхідним показником витрати води на метр погонний довжини. Воно може змінюватись від 10 до 50 см і не прив’язане до відстані між окремими насадженнями.
Укладання стрічки відбувається у ґрунт, на глибину до 5-7 см. Тільки при правильному виборі всіх елементів комплексу крапельного поливу можна повною мірою скористатися плюсами цієї технології.
Посилання на каталоги цієї теми:
Будь-яка культура потребує якісного поливу. Забезпечити такий полив Ви можете з крапельною стрічкою. А всі потрібні комплектуючі для краплинного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення, фурнітуру для підключення.
А якщо Вас хвилює: Як захистити овочеві культури від бур’янів? Ми знайшли відмінний варіант – чорна плівка для мульчування власного виробництва. Ну і щоб Ваш урожай був медовим: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!