Як організувати краплинний полив полуниці системою краплинного зрошення
Полуниця, вирощена на садовій ділянці або фермерському господарстві – це соковита, смачна і надзвичайно корисна для організму ягода. До складу продукту входять вітаміни A, B, С, мікроелементи, антиоксиданти, магній, кальцій, калій, кремній та залізо. Найбільший пік урожаю припадає на середину червня, за весь сезон обсяг сягає 50 тонн. Таких результатів можна досягти лише якщо крапельний полив полуниці грамотно налагоджений. Ніжна ягода вимагає підживлення добривами та правильного поливу.
Про ягоду
Полуниця – це плодова культура сімейства розоцвітих (Rosaceae) та роду суниці або Fragaria. Назву ягоді дала кругла форма у вигляді клубочка. У продаж надходить лише відібрана продукція, що відповідає належному стандарту: міцні стиглі та цілі ягоди, не ушкоджені комахами або птахами.
А чим полуниця відрізняється від суниці, читайте тут.
Ягода повинна мати зелену чашечку і плодоніжку, плоди приблизно одного розміру та свій неповторний аромат. Запах може бути різним залежно від сорту рослини. У порівнянні з іншими культурами полуниця швидше дозріває на сонці та дає високі врожаї.
Необхідність регулярного поливу ягоди
Полуниця не може вбирати вологу з глибини ґрунту, хоча дуже любить воду. Причина полягає в тому, що більшість коренів – 80% знаходиться близько від поверхні землі, всього лише 20-25 см в глибину.
Краплинний полив полуниці починається з вибору ґрунту
Для вирощування ягід потрібна піщана грунт або суглинки, така земля добре провітрюється, регулюється вологість. Глина для цих цілей погано підходить – щільна структура ґрунту призводить до затримки зайвої вологи, через що полуниця починає хворіти, гнити.
Тому для примхливої ягоди вибирається середній варіант – більш повітропроникні та пухкі суглинки. Територія під посадки має бути рівною, з ухилом не більше 5 градусів (якщо він є), добре освітлюватися.
Незважаючи на дощі влітку та пізно навесні, полуниці необхідна додаткова волога. Восени потреба викликається утворенням генеративних бруньок. Внаслідок нормалізованого поливу ягода набирає соковитість, у ній знаходиться 80-90% рідини. У листі також накопичується чимало вологи — до 72%.
Краплинний полив полуниці, а також корисні добрива дозволять вам виростити чудовий урожай. Тим більше, що разом з водою одночасно можна вносити необхідні засоби захисту від городніх шкідників.
Причини встановлення крапельної системи для вирощування полуниці
Використання системи крапельного поливу для фермерських угідь — найбільш економічно вигідне рішення. Для великих територій, засаджених ягодою, потрібен зазвичай великий об’єм води, щоб напоїти кожен кущик.
Краплинний полив полуниці забезпечить постійне зрошення ягоди. А це дозволить зібрати за короткий термін добрий урожай. І Ви з лишком окупите вкладені фінанси. Продукт вийде високої якості, тому що ягода отримає все необхідне вчасно та у потрібний термін.
Інші способи поливу можуть виявитися не такими продуктивними. Якщо вода розсіюється зверху як дощу, крапельки потрапляють на листя, викликаючи сонячний опік.
До того ж важко уникнути перевитрати вологи, нагріта земля активно вбирає воду, корінням дістається вологи менше, ніж потрібно. Сильний струмінь може змити пилок із полуниці під час цвітіння. Цей неприємний факт обов’язково позначиться на врожайності.
Краплинний полив полуниці та його плюси:
- зручний спосіб розрахунку необхідної кількості води та глибини зволоження землі;
- регульована періодичність подачі рідини;
- можливість використання фертигації або точного розподілу добрив, моментальна подача їх до коріння;
- мінімальний ризик сонячних опіків листя та появи хвороб рослин у зв’язку з дозованою подачею води через емітери до коріння;
- відсутність бур’янів, між грядками не накопичується зайва рідина, волога дістається лише саджанцям;
- висока якість продукції, швидка реалізація великих обсягах. Ягідні культури отримують повну норму води та добрив, добре ростуть та розвиваються.
При монтажі крапельних шлангів треба розрахувати обсяг води на різні періоди сезону, на літо та осінь потрібна різна кількість. При розрахунках треба врахувати тип ґрунту, визначити ступінь зволоженості тензіометром.
Краплинний полив полуниці – установка у весняний сезон
Після сходу снігу навесні ґрунт на земельних ділянках достатньо просочується водою. Тому немає потреби терміново підключати систему зрошення. Можна поки зайнятися прибиранням плантацій від сухих гілок, листя, перших бур’янів, що з’явилися, сміття.
Наприкінці квітня земля підсохне, якщо не буде дощів і коріння рослин буде потрібно ґрунтовний полив. Виміряйте тензіометром вологість ґрунту та визначте час запуску системи зрошення. Вам потрібно підтримувати 70% вологоємності ґрунту для гарного росту та розвитку ягід.
Весною рідко включають систему дощування, верхній полив зазвичай замінюють дощі. Природної вологи досить, щоб освіжити зелень, змити бруд з листя. Рекомендована норма при краплинному зрошенні не вище 25 мм.
Під час відсутності дощів слід поливати ягоду двічі або тричі на тиждень. У дощовий період достатньо одного разу на тиждень.
Літній період краплинного поливу полуниці
Процес зрошення повинен проводитися з дотриманням усіх належних процедур: точна подача вологи до кожного кущика плюс норма необхідних зростання добрив. Перші ягоди починають заспівати вже наприкінці травня чи на початку літа. З цього моменту до кінця сезону ви зможете зібрати кілька добрих урожаїв.
Спекотна погода та відсутність природних опадів серйозно позначається на врожайності полуниці. Тому потрібно збільшити об’єм води до рівня весняного поливу, щоб він був не менше 25мм. Вологоємність ґрунту в цьому випадку має становити не менше 80%.
Для ягідної культури потрібен вологий ґрунт та 1-2 поливання на тиждень. Можна поливати частіше, якщо недостатньо вологості.
Краплинний полив полуниці в осінній період
Рослини за весь сезон віддають всі соки ягід, що зріють, втрачають сили, свіжість і вкрай потребують поживної та водної підтримки. До того ж розпочинається процес утворення насіння для майбутнього врожаю. Покладену літню норму води восени можна залишити в такому обсязі, особливо якщо мало дощів. Або трохи знизити – до 20 мм за один полив, якщо опадів достатньо. Показник вологості землі має бути не менше 60% найменшої вологоємності.
Ще до появи заморозків треба забрати всю систему краплинного поливу. Підставою для цього є причини:
- Коріння полуниці загине у сирій землі.
- Поливні магістральні шланги і стрічки замерзнуть разом з водою, обладнання стане непридатним.
- Потрібен час для очищення та складання шлангів, визначення системи зберігання.
Застосування фертигації при зрошенні
Краплинний полив полуниці зручно поєднувати із розподілом добрив, розведених у воді. Це називається фертигацією. Одночасно з вологою до коренів надходять життєво важливі інгредієнти, підібрані за складом з урахуванням періоду вегетації ягоди та типу ґрунту.
Основні мінеральні речовини для полуниці:
- Азот. Правильно розрахована кількість добрива посилює синтез білка, чим значно підвищує врожайність ягід. Передозування може призвести до захворювання рослини, погіршити смак, колір, зовнішній вигляд плодів.
- Калій. Речовина вноситься в ґрунт весь сезон, починаючи від етапу цвітіння до моменту утворення та розвитку плодів. Відповідає за насолоду продукту. З його допомогою вуглеводи швидше потрапляють у плоди.
- Магній сприяє виробленню хлорофілу в листі, впливає на всі клітинні процеси рослини: фотосинтез, дихання, гліколіз.
- Фосфор посилює розвиток кореневої системи, тому вноситься у ґрунт першому етапі при посадці саджанців. Вдруге речовина додається в землю восени перед першими заморозками. Процедура проводиться для накопичення та збереження поживних речовин у ґрунті. Ослаблені рослини отримають їх навесні після розморожування землі.
Для підвищення врожайності у ґрунт під час краплинного поливу полуниці додаються й інші корисні речовини: кальцій для клітинної будови плода, бір для життєдіяльності коренів, залізо та цинк. Нестача заліза та цинку призводить до хвороби рослини, порушення утворення хлорофілу, погіршує процес фотосинтезу.
Краплинний полив полуниці та Фертигація сприяє швидкому надходженню корисних елементів та вологи до коріння. Рослини з її допомогою:
- добре ростуть, розвивається, плодоносять;
- обзаводяться міцною кореневою системою;
- менше заражаються грибковими захворюваннями, не гниють.
Залежно від вегетативного періоду мінеральні речовини у питній воді розводяться у різному відсотковому співвідношенні. Концентрація азоту N, фосфору P, калію K та магнію Mg у воді суворо визначається для різних періодів полуниці:
- Зростання – 3:1:4:0,5.
- Плодоношення – 2:1:4:0,5.
- Закінчення формування плодів: 2:2:1:0,5
Половина азотних добрив додається в ґрунт перед збиранням ягід, 25% при висадженні кущиків та 25% наприкінці сезону після останнього збирання врожаю.
Правильний вибір стрічки для крапельного поливу
Вибір системи зрошення залежить від кількох факторів, які треба враховувати: місце розташування та схема ділянки, тип ґрунту. Схеми бувають однорядкові та дворядкові. Перший варіант зручний для обслуговування кожної рослини окремо, можна підійти з обох боків. Якщо ви купуєте схему з одним рядком, то дивіться, щоб відстань між емітерами на краплинній стрічці становила не менше 20 і не більше 30 см. Різні типи ґрунту мають різні значення:
- важкі ґрунти, що містять 65% глини і вище – крок емітера 30см;
- легкі глинисті ґрунти (менше 65%) – крок не більше 20см.
Існує готова формула розрахунку вологи для поливу рослин:
Q = (10 х q) ∕ (l х b)
знак Q означає споживання води на годину
q – кількість вологи, що витрачається одним емітером
l – проміжки між стрічками (метр)
b – відстань між емітерами (метр)
Краплинний полив полуниці за допомогою стрічки значно підвищує врожайність. Якщо порівнювати з іншими способами поливу. Кількість зібраної полуниці може бути на 20-50% більше. Такий відмінний результат можливий лише при грамотному розрахунку вологи, внесенні в землю корисних речовин та регулюванні частоти поливу. Продукція має чудовий зовнішній вигляд, не втрачає щільну міцну форму з моменту збирання до викладки на прилавки.
Посилання на каталоги цієї теми:
Полуниця потребує якісного поливу. Забезпечити такий полив Ви можете з крапельною стрічкою. А всі потрібні комплектуючі для краплинного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення, фурнітуру для підключення.
А якщо Вас хвилює: Як захистити овочеві культури від бур’янів? Ми знайшли відмінний варіант – чорна плівка для мульчування власного виробництва. Ну і щоб Ваш урожай був медовим: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!