Крапельне зрошення огіркової розсади у відкритому ґрунті
Розраховувати на рясні врожаї огіркової культури щороку досить складно, але можна. Якщо застосовувати сучасну ефективну технологію вирощування рослин — крапельний полив огірків.
Такий метод подачі цілющої вологи підходить для всіх. І для будь-якого фермерського господарства, і для приватних угідь звичайних садівників-городників. Установка системи зрошення сприяє швидкому розвитку та зростанню плодів. Тобто врожай можна зібрати набагато раніше й у більшому обсязі, ніж за звичайного верхнього поливу.
Через крапельниці, що знаходяться на довгій стрічці, разом з водою до коренів подаються розчинені корисні мінеральні речовини та підживлення. Так само в ґрунт надходять хімічні речовини, розведені у певних пропорціях для боротьби зі шкідниками.
Молоді саджанці отримують потрібну дозу води на всіх етапах розвитку в комплексі з необхідними вітамінами, тому рідко хворіють. Точкова подача вологи зменшує зростання бур’янів. А також значно заощаджує воду.
З системою краплинного зрошення огірки можна вирощувати в будь-яких регіонах з абсолютно різним кліматом. У відкритому ґрунті або в теплицях, якщо правильно налагодити процес.
Важливо, щоб рослини отримували стільки води, скільки їм потрібно. І вчасно протягом вегетації.
В результаті гарантовано гарну якість плодів протягом усього сезону та отримання рясного врожаю.
Як правильно поливати огірки
Готуємо ґрунт використовуючи крапельний полив огірків
Перше правило нормального розвитку рослин:
Посадку потрібно проводити тільки в пухкі ґрунти з товстим верхнім родючим шаром. У цьому випадку паростки швидше приживуться і почнуть рости і розвиватися.
На наступних етапах вирощування саджанці слід забезпечити повноцінним поливом. Огірки люблять воду та не будуть соковитими, якщо води буде недостатньо. Більше того, через брак вологи в огірках накопичується кукурбітацин і плоди стають гіркими.
Коріння у огіркових саджанців коротке. Їм доступна лише вода, що знаходиться у верхньому земляному шарі.
Якщо погода стоїть спекотна, то волога швидше випаровується з ґрунту та з широкого огіркового листя. Рослини виглядають хворими, в’януть через нестачу рідини. Може навіть скидати листя, щоб вижити, зняти зайве навантаження і забезпечити вологою коріння.
Проте зайва вода теж завдає шкоди рослинам: починається загнивання коріння. Розвиваються різні грибкові захворювання.
Дозування води використовуючи крапельний полив огірків
На всіх етапах вирощування важливо правильно та точно збалансувати подачу води для огіркової розсади. Щоб її не було занадто багато чи мало.
При цьому треба враховувати частоту та кількість можливих опадів. А також особливості сорту рослин. Нормалізований крапельний полив огірків сприяє дотриманню всіх цих умов. Огірки виростають смачні та хрусткі.
Вибір часу зрошення огірків
Особливу увагу треба приділити часу зрошення. Так як сильне сонце вдень обпалює і губить ніжне листя.
Полив краще проводити ввечері: заходить сонце, спадає полуденна спека. Вода менше випаровується, довше зберігаючись у землі, більше вологи дістається корінням рослин.
Можна подавати воду рано-вранці, якщо очікується холодна ніч, щоб не нашкодити ніжним паросткам.
Кількість води на кожну рослину залежить від декількох факторів:
- Особливостей клімату.
- Типу, складу ґрунту.
- Сорта огірків.
Частота зрошення огірків використовуючи крапельний полив
Крапельний полив огірків виробляється щодня в особливо спекотні дні або через день. Періодичність зрошення у прохолодні чи похмурі дні відбувається – 1 або 2 рази на 5 днів.
Норма зволоження огірків у основні періоди розвитку
Основні періоди розвитку рослин:
- Цвітіння.
- Утворення плодів.
Необхідна вологість ґрунту до останнього етапу – формування плодів має становити не менше 75-80% HB. Під час плодоутворення показник вологості має бути не нижчим від значень — 85–90%.
Норма рідини на 1 м2 земельної ділянки близько 4,5–5 літрів. Ця кількість води потрібна огіркам на самому початку при посадці та акліматизації у відкритому ґрунті. Культура легше приживається, повноцінно розвивається, більше утворюється добрих зав’язей та менше листя. У період утворення плодів культурі потрібно значно більше води – 11 літрів на м2.
Крапельний полив огірків, висаджених у відкритий грунт
Плюси використання системи
Метод краплинного зрошення огірків користується у фермерів більшою популярністю, ніж інші відомі способи. Система економно витрачає воду, кількість споживаної води для поливу скорочується вдвічі.
При цьому волога повільно надходить по краплях індивідуально до кожної рослини, не витрачається даремно на вирощування бур’янів, не йде просто так у землю.
Вологолюбна культура потребує постійного припливу цілющої рідини, щоб нормально розвиватися та набирати соковитість. Вода надходить до коріння по краплях, але постійно. Цим регулюється потрібна рослинам вологість ґрунту.
За допомогою системи зрошення зручно підгодовувати огірки корисними добривами, речовини в розчиненому вигляді та безпечній для людей концентрації додаються у воду для поливу.
Підживлення огірків використовуючи крапельний полив
Застосування добрив для вирощування огірків
Огірки, як і інші овочеві культури потребують додаткового харчування.
Внаслідок того, що коренева система культури розвинена слабо, засвоєння мікроелементів із ґрунту недостатньо. Тому основне харчування становлять органічні та мінеральні добрива – азот, фосфор, калій.
Внесення підживлення розбивають на весь період вегетації рослини.
Азот найінтенсивніше засвоюється на початку вегетативного зростання розкладу, в порівнянні з іншими елементами.
Калій потрібен протягом усього зростання стебел та формування вегетативної маси, а надалі плодоношення.
Перед висадкою огіркової розсади або насіння потрібно провести аналіз ґрунту на вміст поживних елементів.
Таких як:
- Азот – N,
- Фосфор – P,
- Калій – K.
Щоб скоригувати дози мінеральних добрив. Але навіть найродючіші ґрунти потребують додаткового підживлення.
Органічні, фосфорні та калійні добрива вносять під оранку, з азотні – під передпосівну культивацію і при підживленні. На посівах огірків ефективні некореневі підживлення фосфорно-калійними добривами з поливною водою. Що проводяться під час збирання плодів, вони підвищують стійкість рослин до хвороб.
Огірки позитивно реагують на органічні добрива як гною. Найкраще вносити гній під оранку.
Підживлення ґрунту гною має становити 40–60 т/га на чорноземах. І 80 т/га на менш родючих ґрунтах.
Мінеральні добрива
Для сортового та гібридного огірка на весь період вегетацій рекомендується вносити NPK – 90 кг/га на чорноземних ґрунтах. Можна збільшити кількість мінеральних добрив до 120 кг/га – на малородючих ґрунтах.
- N – 90-120 кг/га.
- Р2Про5 – 90-120 кг/га.
- К2Про – 90-120 кг/га.
При краплинному зрошенні (сортового або гібридного) рекомендується вносити N100 Р90 К 150-200 кг/га за весь період вегетації.
- N – 100 кг/га.
- Р2Про5 – 90 кг/га.
- К2Про – 150-200 кг/га.
Така норма добрив поділяється та вноситься частинами. Перша частина 2/3 фосфорних і калійних добрив вноситься у ґрунт разом із гною під оранку.
2/3 фосфору та калію + гній.
Р – 60 кг діючої речовини на гектар, і К – 60 кг/га + 40-60 т/га гною.
Інша частина добрив вноситься під передпосівну культивацію навесні. І 2–3 підживлення протягом вегетації.
Перше підживлення проводиться у фазі 2-3 листків після проріджування рослин. Доза NPK має становити 10 кг діючої речовини на гектар.
Друге підживлення виробляється перед початком збирання плодів має становити 20 кг діючої речовини на га.
Третє підживлення не обов’язкова. Часто її проводять при масовому збиранні плодів. Тоді огірки підгодовують азотом у кількості 20 кг/га.
Речовини, які не підходять для удобрення огірків
Не варто підгодовувати огірки добривами, що містять хлор. Так як негативно відбивається на розвитку рослини. Найчастіше застосовують хлористий калій (KCl). Але для підживлення огірків використовуючи крапельний полив краще замінити його на К2О.
Надмірне добриво азотом також несе негативний вплив. Нітрати накопичуються у плодах. Їхня гранично допустима концентрація – 150 мг/кг.
Листове підживлення, використовуючи крапельний полив огірків – чи потрібне?
Однозначно так. Підживлення по листку так само дуже важливе. Вона прискорюватиме фізіологічні процеси, що проходять: набір вегетативної маси, формування зав’язі, цвітіння. Також її можна поєднати із ЗЗР (засобами захисту рослин). Листові підживлення також потрібно розділити на кілька частин.
- Почати годувати варто для набору зеленої маси в період до початку цвітіння. Для цього підійдуть універсальні мінеральні добрива NPK. Такі як: Poly-Feed ™ (ПоліФід) GG 18-18-18 + МО, Poly-Feed ™ GG 20-20-20 + МО або Poly-Feed ™ 21-21-21 + МЕ. Їх застосовують у дозуванні 2 кг/га. Можна поєднати з Гуматами 1,5 л/га. Змішуючи їх, слід дотримуватися норми витрати води 400 л/га.
- З початку цвітіння найкраще для хорошого плодоутворення себе покажуть формули 16-8-32 + МО + 2MgO та 12-5-40 + МО + 2MgO у дозуванні 2 кг/га. Зі спільно з Гуматами 1,5 л/га та Бором – 0,2 кг/га. Змішуючи їх, потрібно дотримуватись норми витрати води 300 л/га.
- У період плодоутворення та наливу продовжують вносити 12-5-40 + МО + 2MgO у дозуванні 2-3 кг/га. Спільно з Гуматами 1,5 л/га. При необхідності суміш додають засобами захисту рослин.
Переваги застосування крапельного зрошення
- поверхня землі не сохне, на ній не утворюється щільна кірка;
- волога надходить до прямого коріння по краплях у потрібному обсязі разом з мінеральними добривами;
- суттєво економиться вода та корисні розчинені в ній речовини;
- установка системи крапельного зрошення автоматизує процеси, значно знижує трудовитрати;
- подача води до коріння відбувається при невеликому натиску, земля не вимивається під рослинами, там не утворюються порожнечі.
Вірний вибір системи зрошення для огіркової культури
На даний момент існує досить великий асортимент обладнання українського чи зарубіжного виробництва для поливу рослин.
Крапельна система здатна скоротити споживання вологи до 80%, якщо порівнювати її з іншими способами. Результати залежать від типу ґрунту, особливостей клімату в регіонах та від пристрою стрічки.
До переваг такого способу зрошення можна віднести збільшення обсягу зібраної під час сезону продукції більш ніж у 2 рази.
Вибираємо крапельну стрічку для поливу огірків
Крапельний полив огірків є системою шлангів або стрічок з крапельницями, (емітерами) розташованими на однаковій відстані один від одного.
Довжина між емітерами для огірків повинна дорівнювати 20–30 см. Волога з розчиненими корисними добривами подається під натиском у систему і через отвори крапельниць надходить індивідуально до кожної рослини.
Встановлення системи зрошення створюючи крапельний полив огірків
Встановлення крапельного зрошення відбувається перед висадкою саджанців. Система завозиться на ділянку. Потім стрічки розкладаються по грядках за певною схемою. І розсада висаджується у безпосередній близькості від крапельниць — 3–5 см.
Насос або бакова ємність?
Устаткування може бути різної складності. Від найпростішої подачі води без напору – самопливом. До використання кількох насосів.
У першому варіанті великий бак або інша об’ємна ємність встановлюється на потрібну висоту. Вода під своєю вагою сама стікатиме вниз у труби, і капатиме потроху через емітери.
Насосні установки зручніші — з їх допомогою волога закачується зі свердловин або природних водойм, по дорозі рідина проходить фільтрацію і надходить у крапельні шланги.
Вода з природних джерел закачується насосами у трубопровід «Лейфлет». Потім вона потрапляє в бак і змішується там із попередньо розчиненими мінеральними добривами. Далі суміш надходить у крапельні стрічки і через емітери до коріння рослин.
Крапельний полив огірків — ідеальний спосіб подачі води, особливо для культур, посаджених у відкритому ґрунті.
Встановлення системи зрошення має значну вигоду для Вас :
- заощаджує воду;
- знижує трудовитрати;
- допомагає вирощувати продукцію відмінної якості у великих обсягах;
- сприяє розвитку та процвітання бізнесу.
Гарні врожаї отримують фермерські господарства, які використовують найсучасніші ефективні методи зрошення огірків. Важливо встановити систему, підключити насоси до джерел електроенергії. Протягнути труби до водойм або свердловин. І вона сама працюватиме. Контроль за нею практично не буде потрібно.
Крапельний полив огірків є гарантією якісної та смачної продукції , сприяє підвищенню врожайності культури.
Вкладені кошти за обладнання швидко окупаються за рахунок рясних урожаїв протягом усього сезону. Принагідно відбувається поступове зниження витрат на придбання саджанців та трудовитрат з догляду за ними.
Прибутковий бізнес, який використовує ефективну систему поливу, впорається з будь-якою конкуренцією, а товар хорошої якості завжди буде затребуваний.
Посилання на каталоги цієї теми:
Огірки потребують якісного поливу. Забезпечити такий полив Ви можете з крапельною стрічкою. А всі потрібні комплектуючі для краплинного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення, фурнітуру для підключення.
А якщо Вас хвилює: Як захистити овочеві культури від бур’янів? Ми знайшли відмінний варіант – чорна плівка для мульчування власного виробництва. Ну і щоб Ваш урожай був медовим: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!