Як організувати крапельний полив моркви
Крапельне зрошення моркви
Смачна, соковита морква додається до багатьох страв та соління. І звичайно із задоволенням поїдається у сирому вигляді. За популярністю її можна порівняти з картоплею. Дачники та фермери вирощують солодкі овочі у великих кількостях саме через високу затребуваність продукту. Крім цього, зібраний урожай добре зберігається в прохолодному місці. Крапельний полив моркви створює їй усі умови для нормального розвитку та вирощування міцних та соковитих плодів.
Особливості вирощування моркви використовуючи крапельний полив
Дворічна рослина стійка до холодів. А при весняному посіві та плюсовій температурі повітря через 25-30 днів вже з’являються сходи. Активніше і дружніше йде проростання при підвищенні температури повітря до 18-20°С.
Моркові потрібно багато вологи, тому в період після посіву і до появи паростків. У цей час показник вологості ґрунту має бути на рівні — 80% HB. Цей режим ґрунту може забезпечити капельний полив моркви. Система зрошення рясно просочить вологою землю. І в результаті насіння вчасно проросте і дасть міцні, здорові сходи. Можна вкрити ґрунт із насінням поліетиленом, щоб довше зберегти необхідну вологість.
Зростання кореневої системи овочів відбувається набагато швидше, ніж зростання листя. Коріння міцніє і витягується до 2-х метрів у глибину при достатньому освітленні та хорошому поливі від 70 до 100% HB. Формування коренеплодів починається після нарощування наземної зеленої частини рослини. На цьому етапі особливо важливий грамотний капельний полив моркви. В результаті плоди не розтріскуються, сохнуть, повною мірою наберуть солодощі та соковитість.
Схеми крапельного зрошення
Звичайна схема посадки рослин – дворядкова. Це означає, що відстань між рядами має бути — 50 см. При встановленні трирядкової схеми ця величина збільшується в 2 рази. На земельній ділянці вкладаються шланги з параметрами:
- товщина 0,2 мм;
- відстань між крапельницями — 30 см;
- водовилив — 2 літри/година.
З моменту посіву рослині потрібно – 40-50 м3/га води. Потім об’єм рідини потрібно поступово (протягом розвитку овочів) довести до 80 м3/s./га.
Крапельний полив моркви на початковій стадії повинен добре зволожити грунт. Оптимальне значення показань тензіометра у цей момент – 0,043 МПа. Формування плодів має відбуватися за тривалості одного зрошення 5-6 годин і значення приладу — 0,074 МПа.
Якщо у ґрунті недостатньо води, весь ріст моркви йде в зелень. Утворюються стрілки із суцвіттями. Тоді як нижня підземна частина рослини перестає розвиватись. Приблизно за три тижні до збирання врожаю відбувається останнє зрошення у сезоні.
Корисні для росту та розвитку речовини вносяться в грунт разом з крапельним поливом моркви у певній послідовності:
- 1 порція — вводиться азот за схемою N20, процес відбувається на стадії 3-х листків;
- 2 порція – фосфор і калій за схемою P – K (30 – 20), після проріджування паростків.
Гранульовані добрива попередньо розводяться у воді у потрібній концентрації та додаються до ґрунту з поливом.
Ґрунт для моркви використовуючи крапельний полив
При вирощуванні моркви особливу увагу потрібно приділити вибору ґрунту. Бо морква дуже вибаглива у цьому сенсі культура. У твердих грунтах морква розвивається погано, оскільки може крутитися і згинатися.
Для вирощування моркви найкращим варіантом будуть пухкі ґрунти. Наприклад, ґрунти з високим вмістом піску та гумусу.
Добрива та ґрунт:
На легких пухких ґрунтах добрива для моркви вносяться, використовуючи крапельний полив. Проводиться це протягом періоду вегетації рослини.
А чи є у вас навпаки досить важкі за механічним складом ґрунти, підживлення слід розділити. Першу частину добрив слід дати восени під оранку. А решта навесні за допомогою системи краплинного зрошення.
Внесення добрив — фертигація моркви використовуючи крапельний полив
Морква потребує мінеральних добрив. І їх недолік сильно знижує якість плода та його смакові властивості.
Період вегетації моркви становить 130 днів у середньому. Нормальним вважається врожайність не менше 50–60 тонн з гектара.
На весь період вегетації норма мінеральних добрив складає:
- Азот (N) – 90-110 кг/га.
- Фосфор (Р2Про5) – 80-150 кг/га.
- Калій (К2О) – 200-250 кг/га.
- Магній (MgO) – 20 кг д.р. на га.
Слід розпочати підживлення ґрунту в період її підготовки до посадки культури. Перед внесенням добрив бажано провести аналіз ґрунту, і дізнатися кількість елементів живлення.
Для середньої забезпеченості ґрунту – перше внесення при обробці ґрунту складає:
- Азот (N) – 30 кг/га.
- Фосфор (Р2Про5) – 80-150 кг/га.
- Калій (К2О) – 50-80 кг/га.
- Магній (MgO) – 20 кг д.р. на га.
Добрива, що залишилися до внесення ділять на 3 прийоми в рівних кількостях протягом вегетаційного періоду.
Перше підживлення проводиться азотом та калієм у період 30 днів від сходів рослини. Добрива подаються в дозі:
- Азот (N) – 20-25 кг діючої речовини на га.
- Калій (К2О) – 40 кг/га.
Коли з моменту сходів проходить 60 днів проводиться друге підживлення. І третє підживлення проводиться через 75 днів від сходів моркви.
На лужних ґрунтах для нормального розвитку моркви необхідний мікроелемент бор. Його слід виносити листом. Протягом вегетації рослини 2-3 рази.
Будьте уважні морква не любить внесення гною!
Внесення органічних добрив, таких як гній, негативно позначається на стан плода. Внаслідок внесення гною коренеплоди виходять зігнутими з поганими смаковими властивостями.
Посилання на каталоги цієї теми:
Морква потребує якісного поливу. Забезпечити такий полив Ви можете з крапельною стрічкою. А всі потрібні комплектуючі для краплинного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення, фурнітуру для підключення.
А якщо Вас хвилює: Як захистити овочеві культури від бур’янів? Ми знайшли відмінний варіант – чорна плівка для мульчування власного виробництва. Ну і щоб Ваш урожай був медовим: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!