Для яких цілей служить сівозміна, користь застосування
Наприкінці кожного сезону фермери складають таблиці послідовної посадки рослин на одній ділянці на наступний рік. Процедура спрямована на отримання щороку добрих урожаїв. Таким чином, щоб земля встигла відпочити та процес посадки не переривався. Правильно складена сівозміна овочевих культур дозволить багато років використовувати одну ділянку. І обробляти його весь вегетативний сезон, а також виростити якісну продукцію.
Перш ніж висаджувати рослини, треба враховувати, що вирощувалося на землі раніше. Для різної зелені потрібні різні корисні речовини для підживлення. Фосфорні добрива у великому обсязі потрібні для повноцінного розвитку коренеплодів. Тому коріння витягує все, що можна із землі. Ґрунт виснажується, стає непридатним для нової розсади, якщо на ньому ростуть щорічно рослини одного виду.
Також у землі заводяться шкідники, що пристосувалися до певного виду рослини. Чергова посадка позбавить овочеві культури від шкідливого сусідства. І, у свою чергу, не дасть розвинутися небезпечним хворобам. Наприклад, від фузаріозу (грибкове захворювання) може загинути більша частина здорових саджанців.
Зменшення зростання бур’янів також є плюсом чергування різних культур. Зміна рослини порушує комфортне існування бур’янів. Тим більше, деякі овочі не виносять присутності поруч конкурентів. Картопля, гарбуз, капуста та горох сприяють практично повному очищенню ґрунту від зайвої зелені. Наступна за ними зміна починає розвиватися швидше та більше. Можна садити на вільні ділянки саме ці культури та не турбуватися про прополювання.
Історія почергової висадки різних культур
Використання цих простих процедур береже землю і добре позначається на майбутніх урожаях. Ще з давніх-давен люди з успіхом застосовували корисну технологію. Є інформація, що метод активно практикувався навіть у Стародавньому Єгипті.
Зазвичай поле ділили на дві смуги. Одну засіювали повністю, інша половина весь рік відпочивала. Її відводили під пари. Порожню площу прополювали, позбавляли бур’янів. Наступного разу її використовували для посівів, відпочивала тепер інша частина поля. Спосіб двопілля на той час досить ефективно працював. Земля не втрачала якості, зменшувалась кількість усіх видів захворювань рослин.
Селяни стародавньої Русі застосовували іншу сівозміну овочевих культур — трипілля. Вся земельна ділянка ділилася на три частини:
- перший наділ навесні віддавався під ячмінь, овес. Потім восени ці види змінювалися на жито чи поле засіювалося озимою пшеницею;
- наступна ділянка служила для вирощування бобових: сочевиці, гороху та ін;
- третина залишалася не засадженою — під парою. Але її зазвичай відводили під пасовища для худоби.
Технологія правильної сівозміни овочів
Схема чергування посадки різних видів культур має розроблятися фермерами заздалегідь. Складати докладні таблиці потрібно на кілька років і враховувати такі фактори:
1. Сумісність різних видів рослин між собою, вплив їх на якість ґрунту.
2. Терміни висадки саджанців та час збирання готової продукції. Якщо спочатку було посаджено пізні овочі, на цій території вже протипоказано висаджувати саджанці з раннім терміном розвитку, росту, дозрівання.
Культури поділяються на групи за ступенем впливу на землю:
1 група. Рослинність, яка активно вибирає із землі корисні добрива – баклажан, помідор, зелений салат, буряк, капуста (плюс броколі). Земля сильно виснажується, ґрунтові організми стають нездатними розщеплювати органічні речовини. У ґрунтових шарах бракує елементів, важливих для розвитку саджанців: калію, фосфору, магнію та деяких інших.
2 групи. До неї належать: картопля, ріпка, цибулька, часник, редиска. Овочі тут менш активні, ніж у першій групі, але вони теж забирають поживні добрива із ґрунту. Якщо не міняти періодично рослинність, то можуть з’явитися та закріпитися в землі небезпечні шкідники, масово розвинуться грибкові хвороби.
3 група. Ці види зелені благотворно діють на ґрунт, відновлюючи його структуру: різні боби, горошок, конюшина та жито, посаджене восени. Наприкінці сезону при збиранні овочів на полі залишаються коріння та листя, яке перегниває і удобрює землю, додаючи їй органіки.
Сівообіг овочевих культур є зручними графіками послідовної висадки саджанців кожен сезон. У перший посів висаджуються рослини 1 групи, тобто найбільш «ненажерливі». Наступного сезону на цю площу висаджуються овочі з меншою активністю. Третій рік – територія повністю віддається під 3-ю групу (сидерати). Рослини живлять землю органікою та допомагають їй відновлюватися. Найефективнішими вважаються сівозміни, розраховані на 4 і більше років.
Графік сівозміни овочів
Рослини | Що висаджується після нього на ділянці в наступному сезоні | Що не треба садити |
Картопля | Різновиди бобів, кабачок та різна зелень, білокачанна капуста та листовий салат, редиска, гарбуз та часник, огірок та буряк, звичайна цибуля | Баклажан, помідор, перці |
Помідор | Патіссон і буряк, кабачок і редис, огірок і петрушка, цибулька і селера, часник і горошок, кріп і квасоля, соя і боби, морква і капуста | Кавуни, дині, баклажан та полуниця, картопля |
Баклажан | Огірок і гарбуз, кабачок та різна зелень, капуста та прянощі, боби, морквина та буряк, інші коренеплоди (часник, цибуля) | Пасльонові: перці, картопля, фізаліс та інші |
Часник | Боби та буряк, огірок, однорічна зелена трава, морквина та помідор, рання картопля | Різні види цибулі: звичайна і цибуля-шнітт (сковород), дика черемша і дудчаста цибуля або батун, посівна цибуля і порей, а також капуста з часником |
Перці | Часник, зелений салат, прянощі, буряк, редиска, будь-яка зелень, різновиди капусти, цибулька, морквина | Пасльонові: кілька сортів гарбуза, помідор, гострий стручковий та солодкий (болгарський) перчики, тютюн, картопля, баклажан |
Буряк | Помідор, картопля, баклажан, квасоля, горошок та інші бобові, огірок | Часник, різні коренеплоди, посівна цибуля |
Огірок | РРедиска, морква, селера (коріння), різна зелена трава: кріп, цибулька, петрушка, невибагливий часник Ріпка, буряк та редька | Кабачок, баштанні, гарбуз |
Капуста | Баклажан, цибулька, зелений салат, помідор, часник, огірок | Ріпка, редька |
Цибульна культура | Кабачок, селера, полуниця, два види петрушки, капуста та помідор, буряк, гарбуз, огірок, морква, баклажан, перчики | Звичайний часник та різновиди цибулі |
Морква | Різні види ранніх сортів картоплі, селера, коріандр, огірок, два види капусти (білокочанна, цвітна), ароматні базилік і м’ята, цибулька, гарбуз, патисони та кабачки, шпинат | Баштанні культури: кавуни та дині, зелень, часник і морква, буряк інші види коренеплодів (цибуля) |
Спільне існування рослин на одній ділянці
Сівообіг овочевих культур необхідно проводити, враховуючи сумісність рослин на одній території. При посадці овочів часто трапляються дві помилки:
1. Несумісні рослини знаходяться на дуже близькій відстані.
2. Неправильно відбувається чергування культур.
Рослини сімейства пасльонових легко підхоплюють інфекцію один від одного, тому не варто садити їх на одній ділянці поряд. З’являється велика ймовірність масового захворювання та загибелі овочів. Часник із цибулею чудово уживаються разом, але не виносять сусідства з капустою. А така культура як фенхель відкидає будь-яке сусідство.
Також не слід садити близько двох різних видів перцю: гострий і солодкий. Після запилення різниця між ними вже не буде помітною, обидва види стануть гіркими. Погано переносять спорідненість огірки, пастернак та моркву. Якщо посадити поруч кабачок та огірок, то смак останнього зміниться на гірший бік. Поруч із картоплею огірок теж почувається неважливо.
Є овочі, які добре існують на одній ділянці поряд і позитивно впливають одна на одну, не заважають розвиватися. Поруч із морквою треба садити цибулю – різко зменшується ризик появи шкідників. Морква теж «піклується» про цибулю, прикриваючи її від сонця пишним бадиллям. До того ж, завдяки довгим корінням, морква не заважає харчуванню сусіда. Огіркам припадає до вподоби суспільство соняшнику, кропу та різних видів бобових.
У безпосередній близькості до полуниці (суниці) добре часнику і цибулі. Також вони чудово ростуть поруч із помідорами, коренеплодами. Сімейство пасльонових надає сприятливий вплив на моркву, це суспільство підходить бурякам, полуниці. Ягода чудово вживається з кукурудзою, ладнає з горохом, комфортно почувається з салатом. Капусту потрібно розсадити серед баклажанів, помідорів та перцю. Туди ж посіяти трави – базилік, коріандр. Редиска взагалі легко впишеться до будь-якої компанії.
Сівообіг овочевих культур — підживлення добривами, полив рослин
Незважаючи на зміну рослин під час посадки, обов’язково потрібно продовжувати вносити корисні добрива в землю. Необхідний постійний полив, сумлінно розрахований для кожної культури. Тільки в цьому випадку чергування овочів щороку принесе користь ґрунту та рослинам.
Встановлення системи крапельного зрошення допоможе налагодити правильний точковий полив. Одночасно овочі отримають усі необхідні мікроелементи у складі розведених добрив. Багато фермерських господарств оцінили цей метод за останню десятирічку і успішно ним користуються.
Від вмісту вологи у ґрунтовому шарі та наявності в ній достатньої кількості вітамінів залежить якість та кількість вирощеної продукції. Кожна культура має свої особливості: різна будова коренів, великий чи невеликий обсяг верхньої частини (зелені). Тому рослини відрізняються різним водопоглинанням, способами одержання вологи із земних шарів.
Сівообіг овочевих культур, проведений з краплинним поливом, допомагає утримувати землю в хорошому стані і гарантує в кінці сезону високі врожаї.
Посилання на каталоги цієї теми:
Будь-яка культура потребує якісного поливу. Забезпечити такий полив Ви можете з крапельною стрічкою. А всі потрібні комплектуючі для краплинного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення, фурнітуру для підключення.
А якщо Вас хвилює: Як захистити овочеві культури від бур’янів? Ми знайшли відмінний варіант – чорна плівка для мульчування власного виробництва. Ну і щоб Ваш урожай був медовим: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!