Як підготувати ділянку для вирощування ранньої картоплі та вирощувати рослини під плівкою та агроволокном
Вирощування картоплі є важливим елементом сільського господарства та городництва. Для отримання ранніх врожаїв, часто застосовуються різні технології вирощування. Одним з ефективних способів є вирощування картоплі під агроволокном та плівкою. У цій статті ми розповімо про підготовку ділянки, техніку посадки картоплі, вирощування картоплі під плівкою та агроволокном.
Технології вирощування ранньої картоплі
Вибір сорту картоплі
Перш за все, необхідно вибрати сорт картоплі, який відповідатиме умовам вашого регіону та має ранні терміни дозрівання. До ранніх сортів відносяться: “Лінза”, “Рання рожа”, “Леді Клері”, “Астра”, “Ранет”. Важливо звернути увагу на стійкість сорту до хвороб та шкідників.
Передпосівна обробка ґрунту
Для вирощування картоплі необхідно обрати добре освітлену, плодючу ділянку, підготовлену восени попереднього року. А саме ділянку зорюють або перекопують, глибинною хоча б 20-25 см. Перед посівом необхідно зробити розкопку та видалити бур’яни. Для полегшення роботи можна використовувати граблі. Потім ґрунт необхідно ретельно проорати та вирівняти.
Підживлення ґрунту під час вирощування картоплі
Під час процесу оранки землю підживлюють добривами. Для цього вносять азот, фосфор і калій. Норма внесення добрив під ранню картоплю:
- Азот (N) – 100-110 кг/га.
- Фосфор (Р2О5) – 90-150 кг/га.
- Калій (К2О) – 220-300 кг/га.
- Магній (MgO) – 25 кг д.р. на га.
Фосфор найкраще вносити навесні до передпосівної обробки. Прийнятним є варіант внесення восени попереднього року. В цьому випадку мають використовуватись тільки стабільні формули. Це може бути суперфосфат та подвійний суперфосфат. Якщо підживлення проводиться прямо перед висадкою найкращим буде використання фосфату амонію, розчиненому у воді.
Калій, як фосфор можна вносити і восени попереднього року, так і під час весняної обробки ґрунту. При весняному внесенні треба використовувати без хлорні (або маловмісні) добрива. Це може бути калімагнезія або сірчанокислий калій.
Азот вноситься прямо перед посадкою картоплі у вигляді азото-фосфорних добрив. Це може бути вапняно-аміачна селітра. Також прийнятною буде кальцієва селітра.
Посів насіння
Для посіву насіння картоплі можна використовувати механізовану посадку або ручний спосіб. Розміри грядки повинні бути такими, щоб можна було зручно обробляти рослини. Для посіву можна використовувати ямки або борозенки. Рекомендується викладати картоплю в ями або борозенки на відстані 30-35 см одна від одної. Глибина посіву повинна бути 5-10 см. Відстань між рядами картоплі не менше 60-70 см.
Вирощування картоплі під плівкою
Вирощування картоплі під плівкою дозволяє захистити картоплю від заморозків, збільшити температуру ґрунту, зберегти вологу та зменшити кількість бур’янів. Плівку можна розкласти на ґрунт перед посівом або на вже посіяні рослини. Якщо плівка використовується для захисту від морозів (накривати зверху), вона повинна бути прозорою. Якщо ви вирішили мульчувати ґрунт під картоплю можна використовувати чорну або білу плівку.
Після висадки картоплі, грядки з плівкою треба захопити по краях, щоб уникнути її здування вітром.
Важливо мати на увазі: Краще покривати плівкою не щільно, бо це може призвести до зламання молодих пагонів. Допоки картопля не виросте, вентиляція не є необхідною, однак молоді паростки потребують свіжого повітря. Оскільки поліетиленова плівка не пропускає повітря, після сходів її слід періодично знімати.
Грядки, покриті плівкою, потребують постійного догляду, оскільки в теплу погоду температура ґрунту під плівкою може піднятися до 40-45 градусів. Така висока температура може призвести до зупинення росту картоплі. Тому, при потеплінні, плівку слід зняти, а при загрозі заморозків – накривати знову.
Використання каркасу для натягнення плівки допоможе уникнути цього клопоту. У такому випадку, картопля отримає більше свіжого повітря, а провітрювання буде значно легшим.
Вирощування картоплі під агроволокном
Основна перевага агроволокна перед поліетиленовою плівкою полягає в тому, що цей нетканий полімерний матеріал дозволяє рослині отримувати необхідну кількість вологи та повітря, тим самим забезпечуючи її захист від холоду. Вирощування картоплі під агроволокном дозволяє зменшити кількість бур’янів, підвищити вологу та температуру ґрунту, захистити рослини від шкідників та хвороб. Агроволокно можна розкласти на ґрунт перед посівом або на вже посіяні рослини. Для кращої захисту від шкідників та хвороб, агроволокно повинно бути двошаровим.
Залежно від щільності та якості матеріалу, агроволокно можна використовувати протягом 3-4 років.
Найкращим варіантом для укриття картоплі є агроволокно щільністю 30 грамів на квадратний метр, яке не завдасть шкоди молодим росткам і ефективно захистить рослину від морозів. Агроволокно накривають на грядки аналогічно до плівки. Після збору раннього врожаю картоплі його можна використовувати для укриття інших рослин, таких як баклажани, помідори, кабачки тощо.
У випадку сильних заморозків, рекомендується накрити агроволокно плівкою. Якщо небезпека морозів минула, спандбонд можна знімати, проте краще почекати, оскільки під ним картопля дозріває значно швидше.
Єдиним недоліком вирощування раннього картоплю під агроволокном є додаткові витрати на його купівлю, але ці витрати компенсуються високим, раннім та екологічно чистим врожаєм. Необхідно також пам’ятати, що застосування агроволокна як укривного матеріалу збільшує врожайність картоплі на 10-15%.
Висновок
Вирощування ранньої картоплі під агроволокном та плівкою – ефективна технологія, яка дозволяє отримати врожай раніше термінів, зменшити кількість бур’янів, підвищити вологу та температуру ґрунту. Важливо дотримуватись правил підготовки ділянки та правильного посадку рослин, щоб отримати максимальний врожай. Кожен з методів має свої переваги та недоліки, тому вибір конкретної технології вирощування залежить від ваших потреб та умов.
Зважаючи на те, що вирощування картоплі під агроволокном та плівкою може бути складним процесом, рекомендується отримувати консультацію від професійних фермерів та агрономів. Знання технології вирощування ранньої картоплі дозволить отримати більший врожай та забезпечити свою родину свіжими овочами протягом всього літа.
Сподіваюсь, після прочитання статті «Вирощування ранньої картоплі під плівкою та агроволокном» ви з легкістю створите крапельний полив своїми руками. Та якщо стикнетесь з труднощами чи будете мати запитання, звертайтесь до нас за безкоштовною консультацією. Наші контакти тут.
Посилання на каталоги цієї теми
Деякі способи мульчування досить прості. Мульчувати за допомогою соломи, хвої або тирси буде не складно. Але й професійне мульчування стало доступнішим. Нові плівкові матеріали та агроволокно скручені в легкі рулони. Так що з укладанням ви можете впоратися і самі.
Виберіть прозору плівку для мульчування баштанних. А якщо мульчуєте ягоди або, крім збереження вологи, ще хочете отримати захист від бур’янів – зупиніться на чорній. Чорна плівка буває різною, наприклад: для полуниці є чорна плівка 40 мкрн. Така плівка слугує 3 роки. Якщо Вам достатньо 1 року: зупиніться на чорній 30 мкрн плівці.
Будь-яка культура потребує якісного поливу. Забезпечити такий полив можна з крапельною стрічкою. А також всі необхідні комплектуючі для крапельного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення та фурнітуру для підключення.
Для того щоб зберегти свої сади в період зимових заморозків: скористайтеся укривним агроволокном. Ну і щоб Ваш урожай був смачним: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!