Як створити крапельний полив своїми руками?
У цій статті ми розглянемо як створити крапельний полив своїми руками, розберемо, що для цього знадобиться і як монтується в одну систему.
Крапельний полив застосовується у сільському господарстві для зростання врожаю, у ландшафтному дизайні для поливу квітників та газонів, а також у садівництві для догляду за деревами та кущами. Він може бути використаний як на великих фермах, так і в домашніх умовах.
З крапельним поливом вода подається безпосередньо під корінь рослин краплями через спеціальні трубки з отворами – крапельниці. Цей метод поливу ефективний та економний, оскільки дозволяє точно дозувати кількість води, не дозволяє їй випаровуватися і забезпечує рівномірне зволоження ґрунту.
Крапельний полив можуть використовувати як професіонали у сільському господарстві та ландшафтному дизайні, так і прості люди, які доглядають за своїм садом та городом. Наприклад:
- фермери та садівники для зростання врожаю та догляду за рослинами на городі чи в саду;
- ландшафтні дизайнери та архітектори для створення зелених зон на вулицях, в парках та садах;
- власники приватних будинків та дач, які займаються садівництвом та поливом газонів та квітників;
- комунальні служби для поливу дерев та рослин у міських парках та скверах.
Всі, хто робить систему крапельного поливу вперше, мають багато питань: Яка потрібна магістраль? Скільки крапельної стрічки потрібно? Стрічка чи трубка? На ці і інші питання постараємось дати відповіді у цій статті.
Починаємо планування крапельного поливу
Якщо ви хочете створити крапельний полив своїми руками, почати треба з планування. Щоб провести планування схеми поливу на ділянці, рекомендую вам дотримуватись таких кроків:
Перший крок
Визначте, яка площа буде поливатися, та складіть карту ділянки, де будуть відмічені місця розташування рослин та інших елементів ландшафту. Достатньо умовної схеми, з дотриманням масштабу ділянки. Схематично позначте розташування основних об’єктів на ділянці: доріжки, грядки з овочами, ягідні кущі, дерева та інші рослини, що потребують поливу. Розділіть на сектори поливу.
Другий крок
Визначте водне джерело. Це може бути врізка в водопровід, свердловина, природне чи штучне водне джерело. Відмітьте його на схемі. Продумайте чи потрібен насос, щоб доставити воду до місця поливу.
Розглянемо два варіанта водного джерела і відповідно два варіанта підключення до нього. Першим варіантом буде свердловина. На схемі вона позначена сірою вежею. Другий варіант водного джерела який ми розглянемо буде природний або штучний водний об’єкт. Це може бути річка, канал, озеро чи ставок. На схемі водний об’єкт позначений умовним озером.
Схема ділянки + водне джерело
Третій крок
Оберіть тип системи поливу, який найкраще підходить для вашої ділянки. Наприклад, система крапельного поливу дозволяє забезпечити рівномірне зволоження рослин, зменшити витрати води та запобігти розвитку хвороб.
Від будь якого джерела воду потрібно доставити на вашу ділянку. Для цього після свердловини чи умовного озера ставимо насос. На малюнку позначений синім кольором.
В першому варіанті: воду треба достати з під земля для цього підійде глибинний насос.
В другому варіанті: для доставки води треба поверхневий насос. Зверніть увагу, коли берете воду з природноговодного об’єкту після насосу обов’язкова установка піщано-гравійного фільтру. Як зробити піщано-гравійний фільтр своїми руками читайте тут. Як обрати насос читайте тут.
Після насосу знаходиться вузол внесення добрив. Він виглядає як П-подібний відвід і встановлюється на основну трубу. На ньому встановлений інжектор (позначено жовтим), що буде підтягувати розведені добрива у систему поливу. Під вузлом на трубу ставиться кран (позначено червоним) для перекриття потоку. Такий вигляд має вузол внесення добрив.
Після вузла внесення добрив обов’язково встановлюється дисковий фільтр тонкого очищення. Зверніть увагу, що саме після вузла, це робиться тому, що добрива можуть не повністю розтворитись у воді або дати осад. І якщо подати таку воду на крапельну стрічку, крапельниці швидко заб’ються.
Четвертий крок
Для цієї системи поливу воду необхідно від водного джерела протягнути до глядок за допомогою магістральних труб. В якості магістральної труби можна використовувати ПНТ трубу або лейфлет. Прокладаємо магістралі на нашій схемі, так щоб до кожного ряду можна було підключити крапельну стрічку чи трубку. При цьому намагаємось використати найменшу можливу кількість магістралі.
Ми рекомендуємо ПНТ трубу використовувати на малих присадибних ділянках і у місцях, де не потрібно їздити по ній крупно-габаритною технікою. А лейфлет на полях, дачах і у місцях, де будете згортати систему поливу на зиму.
За цією схемою уже можна порахувати скільки метрів магістралі потрібно. А також видно кількість поворотів магістралі, що дає можливість попередньо припустити кількість фурнітури для магістралі.
Наприклад, нам знадобиться 2 трійники, 1 редукційне коліно і 3 заглушки на кінці магістралі.
П’ятий крок
Визначте, які рослини мають найбільшу потребу у воді, та розмістіть крапельниці поруч з ними. Наприклад, рослини, які ростуть на південному сонячному боці, мають більшу потребу у воді, ніж ті, що ростуть на північному тіньовому боці.
Після закінчення монтажу магістральних труб, необхідно вирішити, як саме і якими засобами проводитиметься полив. Зазвичай для зрошення рослин застосовують один з трьох методів: крапельну стрічку, крапельну трубку з емітерами або сліпу трубку з зовнішніми капельницями.
Загальна рекомендація полягає в тому, що однорічні рослини найкраще поливати стрічкою, а багаторічні – крапельною трубкою. Однак, на відміну від однорічних та багаторічних рослин, не існує загальної рекомендації щодо поливу дерев, оскільки дерева можуть бути різних видів, а їхня схема посадки може бути будь-якою.
На малюнку нижче крапельні трубки зображені у вигляді ліній з крапками.
Для поливу смородини (уздовж верхнього краю ділянки) та винограду (уздовж нижнього краю ділянки) та двох рядів аґрусових кущів, на малюнку використана крапельну трубка.
Полив великих плодових дерев організовано за допомогою сліпої трубки, якою обійшли дерево по колу. І навколо дерева встановили зовнішні крапельниці.
Овочеві грядки на малюнку зрошують за допомогою крапельної стрічки. Як обрати крапельну стрічку можна почитати тут.
Правий нижній сектор засаджений травами та зеленню. Для проби на цій ділянці було використано поверхневий полив стрічкою Туман.
Після того, як ви склали такий схематичний нарис вашої майбутньої системи поливу, ви вже зможете уявити, як все буде організовано і що для цього вам знадобиться.
На даному етапі ви можете взяти заміри довжини магістральних труб та крапельних трубок для поливу багаторічних рослин.
Розміри нашої ділянки становлять 50 метрів у довжину та 30 метрів у ширину, а зважаючи на те, що магістральні гілки розташовані і вздовж, і в поперечному напрямку ділянки, за цією схемою знадобиться саме 80 метрів труб. Щодо крапельних трубок, то приблизний замір показав цифру у 100 метрів. Стрічки Туман вкладались таким чином, щоб перекривати одна одну. Її знадобилось 70 метрів.
Наступні дії для створення крапельного поливу своїми руками
Прорахунок крапельної системи ще не закінчено. Наступним кроком буде розрахунок кількісті необхідної крапельної стрічки. Читайте наступний крок у цій статті.
Ви можете встановити контролер системи поливу, який буде автоматично включати та виключати систему згідно з налаштуваннями. Наприклад, ви можете налаштувати систему на автоматичне включення через кожні 2-3 дні вранці або ввечері.
Після установки систему поливу перевірте, чи все працює належним чином, та забезпечте регулярне обслуговування системи поливу, щоб запобігти пошкодженням та забрудненням.
Сподіваюсь після прочитання статті ви з легкістю створите крапельний полив своїми руками. Та якщо стикнетесь з труднощами чи будете мати запитання, звертайтесь до нас за безкоштовною консультацією. Наші контакти тут.
Посилання на каталоги цієї теми:
Будь-яка культура потребує якісного поливу. Забезпечити такий полив Ви можете з крапельною стрічкою. А всі потрібні комплектуючі для краплинного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення, фурнітуру для підключення.
А якщо Вас хвилює: Як захистити овочеві культури від бур’янів? Ми знайшли відмінний варіант – чорна плівка для мульчування власного виробництва. Ну і щоб Ваш урожай був медовим: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!