Як створити крапельний полив для баклажанів
Баклажан – це трав’яниста рослина з їстівними великими плодами з роду Пасльон. Культура дуже вибаглива та вимоглива, не виносить великих перепадів температур, любить тепло, чутлива до світла. Однією з умов її вирощування є достатньо вологи. Крапельний полив баклажанів сприяє нормальному розвитку рослини, одержанню рясного врожаю.
Особливості вирощування культури у відкритому грунті
Посадка проводиться у вигляді розсади. Теплолюбна культура боїться холодів, тому для ніжних паростків доводиться чекати на плюсові температури. Для насіння потрібна температура від +25 до +30проС, щоб вони набрякли і проклюнулися. Через 6-8 днів після посадки з’являються перші сходи. Необхідна температура для зростання саджанців — від +22проС та вище. Якщо градус знижується, рослина перестає утворювати нові зав’язі, припиняється формування та зростання плодів.
Нестача вологи також несприятливо впливає на зовнішній вигляд баклажанів:
- в’януть зав’язі,
- жовтіють і опадають листя.
Рослина може захворіти та загинути. З моменту висадки паростків і до настання періоду плодоношення вологість ґрунту має бути не нижчою за 80% HB. Після утворення плодів цей показник не повинен опускатися нижче за 85% HB. Щоб унеможливити появу грибкових захворювань, необхідно підтримувати вологість повітря близько 65%. Зайва волога викликає зростання грибків.
Крапельний полив баклажанів. Фертигація.
Вологість грунту
На різних етапах вегетації баклажанів потрібна різна кількість вологи. Розберемо докладніше етапи вегетації та необхідну кількість вологи в них.
На перших 2-х етапах проростання, росту та вегетації — вологість ґрунту має знаходитися в межах: 70% HB.
На наступних етапах показник вологості в цей період не повинен опускатися нижче 80% HB.
При зниженні показника вологості слід провести полив. Стандартна кількість поливів для баклажанів від 8 до 10. І норма поливу має бути не менше 350-400 м3 на га.
Ґрунт для баклажанів
Баклажан досить вибаглива рослина. Добре росте на легких ґрунтах. Надає додаток до врожаю на ґрунтах багатих на органічні речовини.
Для вирощування культури не придатні глинисті ґрунти. Використовуючи надалі крапельний полив баклажанів, вода може застоюватися. Від чого може гнити коренева система.
Схема посадки
Найчастіше для висадки паростків у відкритий ґрунт використовується дворядкова схема з широкими грядками – до 2-х метрів. У теплицях ця величина становить 1,6 м. Відстань між кущами має бути 30-40 см, між рядами (рядками) – 55-70 см. Розміри між рядами та кущами залежать від сортів баклажанів, для високих та великих рослин вибирається більше значення.
Таким умовам відповідає крапельна стрічка з наступними характеристиками:
- крок між крапельницями – 20-30 см;
- водовилив емітерів – 1,4-1,6 літра на годину.
Також можна встановити дворядкову стрічку з діаметром шлангів 16 мм і водовиливом — 1 літр на годину, щоб забезпечити рівномірне розподілення рідини для всіх саджанців. У цьому випадку шланги кладуть з двох сторін ряду кущів.
Вибір схеми краплинного поливу баклажану залежить від структури ґрунту на ділянці або в теплиці. М’який, пухкий ґрунт добре вбирає вологу. Для кращого розподілу води в цьому випадку найбільше підходить часте зрошення в малих дозах. Рідина встигає вбратися в ґрунт і напоїти коріння рослин, не витрачається на нижні земляні шари.
Внесення добрив через систему або фертигація
Для баклажанної культури дуже важливо надходження органічних і мінеральних добрив. Слід розпочати підживлення з внесення перегною в дозі 60 тонн на га.
Органічні добрива у вигляді перегною вносяться під зяблеву оранку. У цей період внесення органічних добрив можна поєднати з 30 кг діючої речовини на гектар фосфорно-калійних.
На весь період вегетації норма мінеральних добрив складає (використовуючи крапельний полив баклажанів):
- Азот (N) – 90 кг/га.
- Фосфор (Р2Про5) – 90 кг/га.
- Калій (К2О) – 90 кг/га.
Дозу до внесення ділять у відсотках 30% на 70%. Першу частину 30% вносять під культивацію навесні. Решта (70%) – у період вегетації ділять на 2 підживлення.
У фазі бутонізації проводять перше підживлення. Під культуру вносять:
- Азот (N) – 45 кг/га.
- Фосфор (Р2Про5) – 30 кг/га.
- Калій (К2О) – 30 кг/га.
Фаза бутонізації у баклажанів починається через 2–3 місяці залежно від сорту.
Другу підживлення баклажанів організовують на початку плодоношення. Під культуру вносять дозу NPK:
- Азот (N) – 45 кг/га.
- Фосфор (Р2Про5) – 30 кг/га.
- Калій (К2О) – 30 кг/га.
Період плодоношення починається після досягнення культурою технічної зрілості. І займає від сходів від 85 до 100 днів для скоростиглих сортів.
І наступні підгодівлі проводять після першого прибирання щотижня.
Корисні речовини дуже зручно вводити в ґрунт разом з поливом
- Додавання азоту допомагає рослинам швидше рости, розвиватися і плодоносити. Відсутність корисного компонента уповільнює ці активні процеси. Листя жовтіє, потім забарвлюється в бурий колір, якщо довгий час не отримує необхідних вітамінів. з великою кількістю азоту викликає посилене зростання культури, але плодів утворюється менше.
- Фосфор впливає розвиток кореневої системи та основних органів. Необхідно вводити добрива на етапі плодоношення. Нестача корисного елемента уповільнює ріст і розвиток баклажанів, перестають утворюватися зав’язі, опадають бутони, стає тонким і вузьким листям.
- Калій допомагає рослині накопичувати насолоду. Присутність цього елемента не дає розвинутись грибковим захворюванням. Якщо корисної речовини недостатньо, рослина росте погано, листя сохне, опадає, на плодах утворюються коричневі плями.
Перший раз добрива додаються у воду, коли на саджанці з’являються 3 – 5 листків, речовини розлучаються у пропорціях за схемою N20. Наступного разу до азоту додається фосфор P та калій K за схемою P – K (30 – 20).
Переваги крапельної системи
Крапельний полив баклажанів прискорює отримання перших урожаїв на 59 %. Якщо враховувати весь сезон, то ця величина дорівнює 38%. З використанням ефективного методу менше доводиться докладати зусиль, щоб виростити культуру — на 17% знижуються трудовитрати на всі процеси виробництва.
Посилання на каталоги цієї теми:
Баклажани потребують якісного поливу. Забезпечити такий полив Ви можете з крапельною стрічкою. А всі потрібні комплектуючі для краплинного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення, фурнітуру для підключення.
А якщо Вас хвилює: Як захистити овочеві культури від бур’янів? Ми знайшли відмінний варіант – чорна плівка для мульчування власного виробництва. Ну і щоб Ваш урожай був медовим: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!