Як організувати капельний полив солодкого перцю
При вирощуванні болгарського перцю є свої особливості. Ніжна рослина припиняє рости, якщо температура повітря опускається нижче +15о С. Культура живе лише одне літо. Любить теплу погоду та воду. Отже, обсяг врожаю безпосередньо залежить від цих двох факторів. Спекотна погода та пересохлий ґрунт призводить до пожовтіння листя та поганого розвитку зав’язей. Щоб уникнути таких наслідків та виростити якісну продукцію, потрібно встановити на земельній ділянці крапельний полив перцю з налагодженою системою подачі вологи.
У чому полягає технологія вирощування культури
Для різних етапів розвитку рослині час від часу потрібно змінювати кількість вологи, що подається. Температуру повітря також треба підлаштовувати під примхливу культуру. Тому переважно перець вирощують у тепличних умовах, щоб створити йому необхідну зону комфорту для розвитку.
Саджанці для висадки у відкритий ґрунт вирощують до 2-х місяців у теплицях, і висаджують тільки коли мине загроза заморозків. Температура ґрунту має бути – 10-12оС, температура повітря – 13-15оС. І тут забезпечено ранній урожай якісної продукції продаж. Якщо перець призначений для переробки, рослини залишають теплицю раніше — на 45 день і висаджуються в грунт. Після посадки насінням цвітіння очікується через 2 місяці після появи перших паростків.
Для повноцінного розвитку необхідно поєднувати крапельний полив перцю з підживленням ґрунту мінеральними добривами. Більшість азотних добрив вводиться в періоди активного цвітіння та формування плодів. Фосфор додається, коли плоди вже сформувалися та наливаються соковитістю. Інші корисні речовини, такі як магній, калій, кальцій, весь сезон періодично вносяться в ґрунт, постійно підживлюючи рослини, що розвиваються. У період плодоношення перцю достатньо 12-14 годин денного освітлення.
Схема зрошення
Організація регулярного поливу рослин плюс грамотна фертигація(внесення мінеральних добрив) дозволить виростити чудовий урожай перцю. Розсада висаджується на глибину 5-6 см. Вологість ґрунту має становити 90% HB з моменту висадки саджанців і до етапу формування плодів. У пізніший період — плодоношення, показник вологості має бути на рівні 80% HB.
Найбільш ефективні схеми крапельного поливу перцю
- 0,7 м х 0,2 м;
- 0,9 м + 0,5 м х 0,2 м.
Кількість зрошень залежить від типу ґрунту, клімату та періоду вегетації перцю. Покладена норма води 30-35 м3/га розрахована на ділянку землі 0,6 м (ширина) і 25-30 см (глибина) на перший період – висадження саджанців у ґрунт. Забезпечить такий обсяг встановлення крапельної стрічки з дворядковою схемою.
На останньому етапі, коли відбувається формування плодів, рослині потрібно більше води, ніж зазвичай: 100-110 м3/га. Показання приладу для вимірювання вологості – тензіометра повинні бути не менше 0,043 МПа при глибині ґрунту – від 40 см і вище. У цьому випадку укладаються капельні стрічки з виливом від 0,6 літрів на годину до 1,6 л/ годину та товщиною 0,15-0,2 мм. Відстань між емітерами при крапельному поливі перцю має становити 20-30 см.
Добриво перцю використовуючи капельний полив
Регулярність внесення добрив залежить від сорту, призначення рослини. Через 10-12 днів після висаджування перцю в землю додається перша порція добрив. Наступне підживлення проводиться у період утворення плодів.
До висаджування перцю на поливних ґрунтах вносять 20-30 т перегною на 1 га. Це роблять восени під оранку.
Добрива на основі калію та фосфору можна вносити повністю восени під оранку. Або частина дози під оранку восени і частина в період вегетації.
Добрива на основі азоту дробляться і вносяться навесні в передпосівну культивацію і під час вегетації.
Середні дози внесення мінеральних добрив під час осінньої обробки ґрунту :
- N – 100-120 кг/га.
- Р2Про5 – 100-120 кг/га.
- К2Про – 60 кг/га.
Вибираючи норму внесення, проведіть аналіз ґрунту на вміст основних мінеральних елементів. І сформуйте дози під свій ґрунт.
Навесні продовжують внесення добрив.
Весняні дози мінеральних добрив під час посадки:
- N – 50-80 кг/га.
- Р2Про5 – 100-150 кг/га.
- К2Про – 150-200 кг/га.
Першу підживленняпісля посадки проводять за тиждень. Під культуру вносять 20-25 кг NPK.
Друге та наступне підживлення проводять після першого прибирання щотижня. Використовуючи капельний полив перцю.
У дозі NPK:
- N – 25 кг/га.
- Р2Про5 – 25 кг/га.
- К2Про – 35 кг/га.
Листове підживлення перцю та фертигація
Листове підживлення на тлі основного внесення добрив так само відіграє важливу роль. Вона допомагає скоригувати та доповнити кореневе харчування у критичні періоди зростання.
Перше підживлення
Перше листове підживлення проводиться через тиждень після висадки розсади. Тоді потрібно підживити кореневу систему перцю. Для цього використовують біостимулятори розвитку кореневої системи. 30 мл рідкого стимулятора розводять у 10 л води.
Перше підживлення можна провести комплексно і по листку, і під корінь. Вона проводиться у проміжок після висадки 7-12 днів – дозою 30 мл на 10 л.
Друге підживлення
Після цього проводять друге підживлення, спрямоване на розвиток зеленої маси перцю. Для цього по листку обприскують стимулятором. Для цього підійде сипуче мінеральне NPK добрива Poly-Feed GG 21-21-21 + МО + 2 МgО. Його розчиняють по 25-30 г на 10 л води. А під корінь застосовують аміачну селітру в комплексі з NPK добривами. Такі як: Poly-Feed ™ (ПоліФід) GG 18-18-18 + МО, Poly-Feed ™ GG 20-20-20 + МО або Poly-Feed ™ 21-21-21 + МЕ. Їх застосовують у дозуванні 2 кг/га. Використання аміачної селітри та NPK добрив проводиться з інтервалом 3-7 днів. Підживлення під корінь можна провести за допомогою капельний полив перцю.
При проведенні листових та кореневих підживлень стимуляторами росту важливо скоротити дози внесення азоту у ґрунт. Оскільки надлишок азоту призупинить розвиток.
Додаткове харчування в період цвітіння
У період цвітіння рослина потребує додаткового харчування Бором. Також він сприяє зниженню стресів у перцю від погодних факторів.
Для підживлення 25-30 мл рідкого Бору розводять у 10 л води.
Додаткове харчування в період утворення плодів
У період до та під час утворення плодів не малу роль відіграє Са (кальцій). Він допоможе уникнути вершинної гнилизна на перцях. Його разом із комплексом інших мікроелементів вносять по аркушу.
У цей період під корінь можна дати кальцієвої селітри в дозі 25 г на 10 л. Найкраще проводити внесення 3-4 рази кожні 3-4 дні.
З початком періоду плодоношення під корінь вносять сипуче мінеральне NPK добрива 16-8-32 + МО + 2MgO та 12-5-40 + МО + 2MgO у дозуванні 2 кг/га. Мінеральне добриво можна замінити на калійну селітру. У дозерівці 25 г на 10 л.
В якості листового підживлення підійде сипуче мінеральне NPK добрива 12-5-40 + МО + 2MgO у дозуванні 25 г на 10 л води.
Для захисту рослин від стресів під час плодоношення підійде стимулятор 21-21-21 + МО + 2 МgО. Його розчиняють по 25-30 г на 10 л води.
Переваги крапельної системи
- значна економія вологи при зрошенні — до 40%, якщо порівнювати з методом верхнього поливу (дощування) при точковому зрошенні через емітери;
- гарантований здоровий розвиток рослин, відсутність опіків листя сонячним промінням;
- зручне внесення розчинених у воді добрив (фертигація);
- зменшення зростання бур’янів поряд із культурою;
- раціональне використання земельних ділянок;
- зниження засолення ґрунту шляхом внесення добрив.
Крапельний полив перцю — найбільш підходящий метод для такої примхливої культури у відкритому ґрунті. Метод дозволяє дотриматися всіх вимог при вирощуванні та отримати на виході відмінний урожай.
Посилання на каталоги цієї теми:
Перець потребує якісного поливу. Забезпечити такий полив Ви можете з крапельною стрічкою. А всі потрібні комплектуючі для краплинного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення, фурнітуру для підключення.
А якщо Вас хвилює: Як захистити овочеві культури від бур’янів? Ми знайшли відмінний варіант – чорна плівка для мульчування власного виробництва. Ну і щоб Ваш урожай був медовим: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!