Як відбувається крапельний полив томатів у відкритому ґрунті
Фермерам та дачникам, які хочуть виростити смачні та соковиті помідори, потрібно подбати про грамотне поливання. Крапельний полив томатів допоможе вирішити цю проблему. А перед влаштуванням поливу давайте розберемо особливості культури.
Про культуру
Помідори відносяться до сімейства пасльонових і дуже люблять тепло. Часто культуру вирощують у відкритому ґрунті. Але буває і в теплицях, якщо температура повітря на вулиці нижча за встановлену.
Коренева система рослин розвинена чудово, тому їм потрібно менше води. Лише у період формування плодів необхідно забезпечити культуру нормальною кількістю вологи. Щоб зрештою отримати м’ясисті соковиті помідори.
Для цього правильніше встановити на ділянці систему зрошення. Крапельний полив томатів допоможе відрегулювати подачу води в потрібний період, з її допомогою можна зменшити або збільшити напір у трубах.
Зайва волога, як і недолив, шкодить ніжній рослині, що негативно позначається на якості продукції.
Монтаж системи зрошення гарантує правильний розвиток плодів та рясний урожай, полив відбувається дозовано та у потрібний час. Томати повністю забезпечуються вологою, разом із нею до коріння надходять необхідні добрива.
Крапельний полив томатів та його влаштування на відкритих ділянках
Вологість ґрунту
Для насіння або саджанців томатів на різних етапах вегетації потрібна різна кількість вологи. Розберемо докладніше етапи вегетації та необхідну кількість вологи в них.
- Посадка насінням – вологість ґрунту повинна знаходитися в межах: 70-100% HB. На наступних етапах показник може бути нижчим, за винятком фази збирання врожаю. У цей період вологість повинна опускатися нижче 80% HB.
- Посадка розсадою – рівень вологості землі має бути 80% HB у цей період. Після того, як саджанці акліматизуються на відкритій ділянці, можна підтримувати вологість ґрунту від 70 до 100% HB.
Що таке НВ?
НВ – це найменша вологоємність або гранично польова вологоємність (ГПВ).
НВ (найменша вологоємність) – це найбільша кількість вологи, яка затримується у ґрунті після поливу.
Норма зволоження використовуючи крапельний полив томатів
Перший полив проводиться відразу після висаджування насіння томату або розсади. Норма поливу 250-300 м3/га.
У період вегетативного розвитку рослин потрібно провести від 5 до 7 поливаних. Між поливами має проходити 8-10 днів. Для визначення норми поливу в цей період необхідно врахувати зволоження ґрунту на глибині 40-60 см.
У період вегетації до утворення плодів вологість ґрунту слід тримати на рівні 70% НВ (найменша вологоємність) не нижче.
З наступного періоду з моменту наливу до початку дозрівання плода – на рівні 80% найменшої вологоємності.
В останній період дозрівання плода – на рівні 70% НВ.
Можна зустріти господарства, де полив томатів здійснюється дощуванням. Але набагато найкращим буде крапельний полив томатів. Він поступово зволожує весь кореневий шар. Вода надходить дозовано, відразу під корінь, від цього втрати води та випаровування значно менше. Не утворюється кірка чи засолення ґрунту.
Глибина зволоження використовуючи крапельний полив томатів
Вирощування томатів може проводитись на різних типах ґрунтів. Краплинний полив підходить для всіх ґрунтів. Потрібно врахувати особливості вашого типу для покращення поливу.
Для різних типів ґрунту встановлено різні значення глибини зволоження. Для землі з домішкою глини (суглинки) достатньо глибини 40 см. Щоб забезпечити таку вологість, на ділянці треба монтувати систему крапельного поливу томатів з кроком між емітерами 30 см. Встановити послідовність поливу через кожні 3–4 дні.
Щойно посаджені рослини зрошуються вологою протягом 3-х годин. Під час дозрівання плодів вологи потрібно багато, полив зазвичай триває 3-5 годин.
Крім підтримки потрібної вологості ґрунту, помідорам потрібно збалансоване підживлення у вигляді мінеральних добрив.
Підживлення томатів використовуючи крапельний полив
Весь період вегетації рослини повинні отримувати калій, фосфор та азот у правильно складеному співвідношенні.
Азот сприяє формуванню зеленої маси рослини. Важливо розібратися у дозуванні. Якщо азоту надто багато зелена маса надмірно розростається, а плоди не дозрівають. При нестачі азоту листя слабо розвивається і дрібніють плоди.
Фосфор бере участь у розвитку хорошої кореневої системи та формуванні плодів.
Калій сприяє стійкості до хвороб та накопичення цукру в плоді.
Азот і фосфор потрібні від початку зростання до наливання плода, а калій необхідний початку формування плоду остаточно його дозрівання.
Застосування добрив під час вирощування томатів
Для вирощування томату без розсадного способу восени проводиться внесення основних добрив. А при вирощуванні розсадним способом добрива вносяться дрібно. Під оранку восени вносяться фосфорні та калійні. А азотні застосовують навесні під час передпосівної культивації та протягом вегетації.
Органічне добриво як гною позитивно впливає культуру. Доза внесення гною під томати 30-40 тонн/га. Для малородючих ґрунтів дозу можна збільшити до 80 тонн/га.
Кількість мінеральних добрив вираховують орієнтуючись на заплановану врожайність.
На формування 1 тонни:
N – 3,5 кг/га.
P2O5 – 1 кг/га.
K2O – 5 кг/га.
Передпосівна норма добрив на поливних землях:
- N – 100-120 кг/га.
- Р2О5 – 100-110 кг/га.
- К2О – 170-190 кг/га.
Від того, куди буде направлено зібрану продукцію, залежить процес внесення добрив із водою (фертигація).
Якщо потрібні томати у свіжому вигляді, рослини за весь період розвитку тричі удобрюються. Спочатку підгодовуються молоденькі саджанці через 2-3 тижні після посадки. Найкраще удобрити томати таким дозуванням: азот – 20 кг/га, P2O5 – 30кг/га, K2O – 25кг/га.
Для цього можна використовувати добрива «Poly-Feed™ (ПоліФід) GG 18-18-18+ME, Poly-Feed™ GG 20-20-20+ME або Poly-Feed™ 21-21-21+ME. Їх застосовують у дозуванні 2–3 кг/га.
Для кращого формування кореневої маси та подальшого наливання плода можна провести добриво суперфосфатом. У розрахунку на 1 гектар 1 кг розведено у 100 л води. А також модно підгодувати Poly-Feed GG 11-44-11 + МЕ в дозуванні 2–3 кг/га.
Між підгодівлями під час вегетації потрібно 3-5 разів прокультивувати ґрунт. У міру заростання бур’янів провести 1–2 прополки у міжряддях.
У період цвітіння до зав’язування та зростання плодів вноситься ще одна порція добрив. Можна використовувати формули 18-18-18 МО, 20-20-20 МО або 21-21-21 МО. Їх застосовують у дозуванні 2–3 кг/га.
Останній раз удобрюються рослини вже під час дозрівання плодів. Для підживлення підійдуть добрива із високим вмістом калію. Наприклад: 16-8-32 + МО + 2MgO та 12-5-40 + МО + 2MgO.
Вони сприятимуть дозріванню плодів та підвищенню цукру в томатах.
Грамотне поєднання корисних речовин плюс крапельний полив томатів дозволить виростити хороший урожай у будь-якій місцевості з різним кліматом.
Використання підґрунтового поливу для вирощування томатів
Одним з варіантів краплинного зрошення є підґрунтовий полив. Шланги монтуються під поверхнею землі на відміну традиційної системи. Вода надходить безпосередньо до коріння, не витрачається на вирощування бур’янів, економно витрачається. Добрива швидше потрапляють у ґрунт та засвоюються рослинами.
Верхній полив та висока вологість повітря підходить не всім сортам помідорів. Тому найкращим вибором змонтуватиме для примхливої культури підземний крапельний полив томатів.
Укладання системи підземного поливу
Залежно від сорту томатів, потужності коренів і типу ґрунту, шланги укладаються на різну глибину: від 15 до 25 см. Відстань між емітерами тим далі, чим більший обсяг рідини, що надходить.
Праці, використовуючи підґрунтовий краплинний полив томатів, витрачається набагато менше, ніж при наземних способах зрошення. Вартість методу на 30–40% вища, проте термін експлуатації може досягати 10–20 років.
Система надійно захована від птахів та гризунів, захищена від механічних пошкоджень. Для вирощування культури потрібні тільки піщані (і супіщані) ґрунти та суглинки, що мають нейтральний pH та легку повітропроникну структуру. Земля краще прогрівається, багата на мінеральні речовини.
Зручніше розміщувати саджанці при посадці за певною стрічковою схемою: 30-50 см між кущами та 90-180 см між двома рядами помідорів. Кожному кущі потрібна особиста територія, щоб рослина добре росла та розвивалася. Тому відстань між двома рослинами має становити щонайменше 30–35 див.
Можна зробити проміжки між рядами ширшими, тоді буде потрібно менше стрічки, відповідно вартість обладнання істотно знизиться.
Висновок про крапельне поливання томатів
Установка системи зрошення забезпечить кожен кущик необхідною кількістю вологи різні фази його розвитку. Метод чудово працює у періоди посухи чи частих дощів. Система видасть стільки води, скільки потрібно зараз. Кінцевий результат або якість плодів практично повністю залежить від ступеня зволоження ґрунту та збалансованого підживлення.
Посилання на каталоги цієї теми:
Томати потребують якісного поливу. Забезпечити такий полив Ви можете з крапельною стрічкою. А всі потрібні комплектуючі для краплинного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення, фурнітуру для підключення.
А якщо Вас хвилює: Як захистити овочеві культури від бур’янів? Ми знайшли відмінний варіант – чорна плівка для мульчування власного виробництва. Ну і щоб Ваш урожай був медовим: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!