Особливості поливу овочевих культур
Вода потрібна всім рослинам, але у різних кількостях. Соковитість овочів безпосередньо залежить від вмісту в них вологи. Необхідна кількість якої становить від 65 до 90% від загальної маси. Крапельний полив овочевих культур забезпечує нормальне протікання всіх фізіологічних процесів рослин:
- повноцінне харчування та дихання;
- цвітіння, розвиток плодів;
- освіта насіння, розмноження.
Вміст вологи в овочах більше, ніж у садових, декоративних та інших культурах. Тому що для формування лише грама сухої речовини необхідно багато води — від 600 до 900 грамів.
Дозоване зрошення забезпечить вологою коріння. І дозволить рослинам нормально рости та розвиватися. Тим більше, що частина вологи втрачається при транспірації чи випаровуванні. Відсутність необхідної кількості води порушує всі необхідні фізіологічні процеси. А також знижує врожайність.
Норми поливу для різних овочів використовуючи крапельний полив овочевих культур
Кожному овочеві потрібен різний обсяг вологи. За час вегетації (періоду від проростання насіння, появи плодів до загасання життєдіяльності) коефіцієнт споживання рідини для овочевих культур становить:
- капуста – 250-300 мм;
- цибуля, баклажани – 150-200 мм;
- болгарський перець – 200-250 мм;
- морква – не більше 90 мм;
- картопля, помідори, огірки – 100-150 мм.
Крапельний полив овочевих культур допомагає рослинам з різною фізіологією заповнювати нестачу вологи. На коефіцієнт водоспоживання також впливають: клімат місцевості, склад та тип ґрунту для посадки, фаза розвитку рослини, розташування найближчих земляних шарів щодо ґрунту та ін.
Овочеві культури можна розбити на групи, залежно від рідини, що споживається.
Групи овочів із споживання вологи
1. Огірки, редис, салат, ріпа, цвітна та качанна капуста, кольрабі. Рослинам потрібний рясний полив, на яке витрачається велика кількість води. Коріння овочів недостатньо розвинене, щоб діставати воду з глибинних шарів для всієї рослини, включаючи велику листову площу. Рослини перестають рости, чахнуть, знижується врожайність.
Крапельний полив овочевих культур заповнює недостатню вологу повною мірою. У середньому норма рідини – 80-100 мм, обсяг відрізняється для різних сортів та часу дозрівання. Для рано посаджених овочів потрібно 10 зрошень протягом вегетаційного періоду. Для пізніх сортів – 20 зрошень.
2. Часник, різні сорти цибулі. Ці овочі вимагають багато вологи, особливо у першій воловині вегетації. Коренева система слабо розвинена. Відсутність надлишкової зелені зменшує кількість випарів, волога витрачається ощадливо. При посіві насінням потрібно 20 поливів за весь цикл вегетації, норма рідини становить 50-80 мм.
3. Морква, гарбуз, горох, перець. Води рослинам потрібно багато, але завдяки потужним розвиненим корінням, значну частину рідини вони одержують із глибоких земних шарів. Тому немає необхідності в рясному зрошенні ґрунту. Культури цілком здатні обійтися невеликим обсягом вологи, незважаючи на розмаїтість зелені і високу здатність випаровувати. Кількість поливів відрізняється за частотою різних культур при нормі зрошення — 30-50 мм.
4. Помідори, баклажани, петрушка, баштанні культури. Овочі мають розвинене коріння та середній показник випаровування (транспірації), відрізняються помірним та економним споживанням вологи. Норма зрошення становить – 40-60 мм.
Достатній крапельний полив овочевих культур є запорукою гарного врожаю в майбутньому. Майже всім овочам потрібне постійне водне підживлення протягом вегетаційного періоду. Вкрай важливо поливати рослини в період цвітіння, утворення коренеплоду, цибулини або зав’язування качана. Найкращих результатів можна досягти, забезпечивши показник вологості ґрунту – 70 або 80% від найнижчої вологоємності.
Посилання на каталоги цієї теми:
Будь-яка культура потребує якісного поливу. Забезпечити такий полив Ви можете з крапельною стрічкою. А всі потрібні комплектуючі для краплинного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення, фурнітуру для підключення.
А якщо Вас хвилює: Як захистити овочеві культури від бур’янів? Ми знайшли відмінний варіант – чорна плівка для мульчування власного виробництва. Ну і щоб Ваш урожай був медовим: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!