Мульчування – що являє собою цей метод
Покриття землі для захисту, поліпшення та збереження її властивостей є мульчуванням. Для цього використовується недорогий тонкий матеріал, який виконує такі функції:
- запобігає випаровуванню вологи з поверхні землі;
- зменшує розвиток бур’янів.
При цьому рослинам не завдається шкоди. Так як вони ростуть так само добре, як і без покриття. Раніше як мульча в хід йшла зібрана з ділянки трава. Але могла використовуватися опала хвоя, тирса та інший садовий матеріал. В даний час виробляється багато видів плівок зі зручними та ефективними способами укладання. Ніхто не поступається за функціональним застосуванням.
У цьому випадку мульча акуратно стелиться на землю і з усіх боків притискається камінням для більш надійного прилягання. Якщо використовується плівка з органіки, то наприкінці сезону вона нікуди не забирається. Її залишають у землі. Вона запахується разом із ґрунтом, щоб послужити якісним добривом.
Час укладання плівки на землю
Мульчування слід проводити, коли земля вже достатньо прогріється, тобто в травні. Якщо укласти плівку у квітні, коли ще не скрізь просохла ґрунт або часто йдуть дощі, матеріал почне гнити. Можна постелити мульчу набагато раніше теплих травневих днів як захист від заморозків. І прибрати пізніше або замінити, якщо вона зіпсується після гниття.
Щоб до коріння постійно надходило свіже повітря, необхідно залишати вільні від плівки ділянки землі навколо стебел. Таку умову потрібно виконувати багатьом культур. І товщина плівки повинна складати від 3 до 8 см.
Мінус використання органіки для покриття землі
Головний мінус полягає у появі гнилі. Так як можуть утворитися грибки та заразити молоді саджанці. Зазвичай це відбувається при рясному поливі. Другий момент – скупчення шкідників. У листі чи папері легко заводяться слимаки. Під мульчею можуть ховатися миші та навіть кроти. Сусідство з такими великими тваринами завдає великої шкоди рослинам.
Третій недолік полягає у можливості зараження саджанців насінням бур’янів, якщо мульчування проводити скошеною травою.
Коли і як слід захищати ґрунт
Для більшої частини культур процес укладання плівки ефективніше розпочинати навесні, коли сніг зійде. І земля почне підсихати на весняному сонці. У цей час і варто розпочинати укладання покриття.
Мульчування влітку
Насамперед необхідно очистити ділянку землі від коренів бур’янів та підживити її корисними добривами, якщо грунт виснажений. Потім укладається захисний матеріал, прикриваючи рослини від негоди або літньої спеки влітку. При посадці саджанців їм готується місце – відсувається мульча, викопується лунка. Інший варіант посадки полягає в наступному: спочатку в лунку висаджуються рослини, а потім ґрунт зверху вкривається будь-яким видом захисного матеріалу.
Мульчування восени
Другий раз мульчування проводиться приблизно в середині осені, коли настає час для посадки озимих рослин. У цей період ще немає заморозків, і ґрунт добре просочився вологою. Процедура проводиться так само як і навесні: поле очищається від бур’янів, в землю вноситься корисні добрива для живлення коренів взимку. Потім вибирається один із способів укладання захисної плівки, як правило, найбільш зручний для цього періоду часу.
Мульчування взимку
Використання мульчі перед зимовими холодами вбереже рослини від загибелі. Якщо раптом випаде мало снігу, тобто візьме він роль снігового покриву. Навесні плівка не дасть землі пересохнути, збереже більше води. Якщо мульча не втратила свої властивості до весни, її необов’язково змінювати. В іншому випадку краще замінити свіжим матеріалом.
Ніжні квіткові рослини переважно щільно вкривають керамзитом, щоб проходило повітря або кам’яною крихтою. Товщина покриття складає 5-10см.
Мульчування садових дерев
Мульчування садових дерев, ягідних і декоративних кущів відбувається таким чином. Невеликий простір біля стовбурів залишається відкритим, щоб решту площі засипати тирсою, хвоєю, соломою і т.д. Товщина захисту зазвичай не перевищує 10 см. Полив у цей час значно скорочується. Оскільки процес випаровування стає менш інтенсивним. Але щоразу треба використовувати більше води для поливу, ніж зазвичай, щоб мульча і шар землі під нею добре просочилися вологою.
Мульчування овочевих культур
Овочеві культури висаджуються другим етапом, оскільки спочатку земля застилається плівкою чи натуральним матеріалом. Після цього у деяких місцях плівки прорізаються круглі отвори. Визначені схемою посадок чи очищаються від натуральної мульчі ділянки, викопуються невеликі лунки. У них висаджуються молоді рослини та ретельно поливаються. Цибулю, часник саджають дрібними цибулинками або часточками часнику. Засипають лунки землею і потім накривають захисним покривним матеріалом.
Мульчування відмінно підходить для різних варіантів вирощування рослин. А саме теплиці, оранжереї, звичайні горщики в кімнатах, парники та відкритий ґрунт. Якщо виключити останній варіант, у всіх інших можна викладати мульчу зовсім невеликої товщини.
Посилання на каталоги цієї теми
Деякі способи мульчування досить прості. Мульчувати за допомогою соломи, хвої або тирси буде не складно. Але й професійне мульчування стало доступнішим. Нові плівкові матеріали та агроволокно скручені в легкі рулони. Так що з укладанням ви можете впоратися і самі.
Виберіть прозору плівку для мульчування баштанних. А якщо мульчуєте ягоди або, крім збереження вологи, ще хочете отримати захист від бур’янів – зупиніться на чорній. Чорна плівка буває різною, наприклад: для полуниці є чорна плівка 40 мкрн. Така плівка слугує 3 роки. Якщо Вам достатньо 1 року: зупиніться на чорній 30 мкрн плівці.
Будь-яка культура потребує якісного поливу. Забезпечити такий полив можна з крапельною стрічкою. А також всі необхідні комплектуючі для крапельного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення та фурнітуру для підключення.
Для того щоб зберегти свої сади в період зимових заморозків: скористайтеся укривним агроволокном. Ну і щоб Ваш урожай був смачним: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!