Можливі способи укриття ґрунту. Мульчування ґрунту
Молоді і ніжні саджанці можуть постраждати від раптово заморозків або від сильного спекотного сонця. Щоб уникнути цього, необхідно зробити мульчування ґрунту. Насамперед, варто придбати всі необхідні матеріали для його проведення і результат наприкінці сезону вас обов’язково порадує.
До того ж покриття може прикрасити садову або городню ділянку та, крім основної, виконати ще й декоративну функцію. В основному застосовуються відомі види матеріалів, призначені для укриття сходів та землі, серед яких є два незвичайні види.
Зелень у свіжому та сухому вигляді
Перший спосіб один із найвідоміших, він використовується для укриття ділянки з розсадою. Для нього зазвичай беруться сидерати – трави, спеціально вирощені у відкритому ґрунті. Наприклад, сидерати жита садять навесні, щоб висока трава захищала від негоди молоді саджанці інших рослин, посаджених пізніше. Жито в даному випадку є дуже економним та ефективним укриттям. Як тільки сходи городніх культур підростуть і зміцніють, непотрібний захист можна вирвати і використовувати для інших цілей. Тільки заздалегідь цю зелень необхідно підсушити.
У другому варіанті як мульча в справу йде скошена зелень. Зазвичай її багато накопичується після прополювання рядків чи стрижки газонів. Крім укриття ґрунту із рослинами, цю траву можна заорати в землю як корисне добриво. Так само, як і в першому варіанті, зелену масу потрібно підсушити, оскільки зайва рідина викликає появу гнили, грибкових захворювань.
Особливо сприйнятливі до надлишку вологи огірки та капуста, баштанні культури. Підсушену траву дуже любить картопля, так вона краще росте. Наприкінці осені перед зимовими холодами краще використовувати сіно, в ньому точно не буде шкідників, що сховалися.
Тирса
Тирса, що вже полежала на землі, має коричневий колір і щільну структуру, що допомагає надійніше закрити рослини, зберегти і примножити врожай. Сміттєва трава під ними росте гірше, потрібно менше води для поливу, ніж зазвичай і грядки можна рідше розпушувати і прополювати.
Мульчування ґрунту таким матеріалом найбільше підходить різним ягідним культурам, особливо полуниці. Тирса вбирає зайву воду і служить антисептиком, утворюючи захисний шар між вологим грунтом і кущами. Відсутність гнилі сприяє хорошому розвитку та зростанню культур. Цей спосіб можна застосовувати для зелених насаджень, яким шкідлива близькість сирої землі.
Суха трава
При посадці картоплі ефективно використовувати сіно, солому та картон. Оригінальна технологія складається з кількох дій:
- навесні, як тільки сходить сніг, картон укладається прямо на землю, перекриваючи бур’янам світло, не дозволяючи їм рости далі;
- у цьому захисті виробляються круглі отвори для саджанців картоплі;
- зверху на паростки укладається солома шаром 20 см, сіно в цій якості використовується рідше, оскільки складається з сухої трави і може містити насіння бур’янів.
Тепер картопля росте в комфортних умовах, їй не потрібне прополювання і підгортання. Необхідно лише стежити за поливом, особливо під час сильної спеки. Під час збирання врожаю вся ця трава залишається як добрива для ґрунту, що значно покращить його показники.
Захисна плівка та покриття з текстилю
Такі матеріали добре утримують вологу у ґрунті, оскільки знижують випаровування, використовуються переважно у зимові холоди як сухі ковдри. Плівка зменшує кількість бур’янів, прикриває їм доступ до світла та повітря.
Перш ніж вкривати землю, її добре поливають і випалюють всю непотрібну рослинність. Агротекстиль ефективніше використовувати влітку, він добре пропускає світло, воду і повітря. Рослини добре почуватимуться під таким екологічним захистом.
Мульчування ґрунту починається в останні дні березня, що дозволяє попередити появу нових бур’янів. А також непотрібна рослинність, що залишилася під плівкою, гине ще до висадки молодих саджанців. Прямо перед посадкою ділянка ще раз очищається від коріння, сміття.
Нетканий матеріал – агротекстиль ідеальний для вирощування ніжних ягідних культур. У ньому вирізаються отвори під кущики та ягоди чудово ростуть і плодоносять весь вегетативний період.
Мульчування ґрунту торф’яним покриттям
Натуральна природна речовина люблять усі види рослин. Шар торфу:
- Запобігає вимиванню необхідних мікроелементів із ґрунту.
- Зменшує зростання шкідливої бур’янів.
- Декоративно оформляє ділянку.
Крім цього торф’яний прошарок служить корисним добривом для земляної ділянки, тому її не потрібно прибирати з грядок. Добре таким захистом вкривати помідори, малину та пасльонові культури. Земля не збивається в грудки, зберігає пухкість. Вода мало випаровується.
Соснові тріски, кора
Оскільки соснова кора містить велику кількість речовин, що пригнічують розвиток грибків – фунгіцидів, земляна ділянка надійно буде захищена від шкідливих комах та інших шкідників. А також на ньому не з’явиться бур’ян.
Сосновими трісками потрібно встеляти землю для захисту рожевих кущів та інших кольорів. Ґрунт утримує вологу, завдяки цьому у ній утворюється шар гумусу (перегною). Якість покривного матеріалу сильно впливає характеристики землі.
Нестандартне мульчування ґрунту
Поряд із популярними способами є і незвичайні методи укриття ґрунту, якими теж можна користуватися:
- Звичайне опале листя. Вона швидко перегниває, перетворюючись на ефективне добриво, підвищує кислотність ґрунту. Зручний, доступний спосіб мульчі. Листя вкопується в землю перед зимівлею квіток і цибулин.
- Голки хвойних дерев (переважно використовується сосна). А також матеріал підвищує кислотність ділянки та не пропускає шкідників. Хвоєю посипають землю при вирощуванні часнику та зелені.
- Яєчна шкаралупа. Кришиться навколо троянд і дуже добре захищає кущі від навали слимаків.
Природний матеріал для покриття грунту практично весь знаходиться у вільному доступі, оскільки на кожній ділянці знайдеться суха зелень, листя, тріски. Та й покупна плівка не завдасть якихось відчутних втрат, а також від такого захисту буде величезна користь для всіх городніх насаджень. Культури захищені:
- від появи цвілі, бур’янів та шкідників;
- від низьких та високих температур.
Оскільки правильне мульчування ґрунту зменшує трудовитрати, менше доводиться прополювати грядки, очищати їх від сміття. Також покриття землі утримує багато рідини, в результаті значно економиться вода для поливу.
Посилання на каталоги цієї теми
Деякі способи мульчування досить прості. Мульчувати за допомогою соломи, хвої або тирси буде не складно. Але й професійне мульчування стало доступнішим. Нові плівкові матеріали та агроволокно скручені в легкі рулони. Так що з укладанням ви можете впоратися і самі.
Виберіть прозору плівку для мульчування баштанних. А якщо мульчуєте ягоди або, крім збереження вологи, ще хочете отримати захист від бур’янів – зупиніться на чорній. Чорна плівка буває різною, наприклад: для полуниці є чорна плівка 40 мкрн. Така плівка слугує 3 роки. Якщо Вам достатньо 1 року: зупиніться на чорній 30 мкрн плівці.
Будь-яка культура потребує якісного поливу. Забезпечити такий полив можна з крапельною стрічкою. А також всі необхідні комплектуючі для крапельного поливу представлені на нашому сайті. У нас Ви знайдете магістралі для подачі води: лейфлет і ПНТ трубу. Фільтри для очищення та фурнітуру для підключення.
Для того щоб зберегти свої сади в період зимових заморозків: скористайтеся укривним агроволокном. Ну і щоб Ваш урожай був смачним: у нас є кращі добрива.
Не пропустіть цікаві поради та секрети вирощування від фахівців Агровсесвіту! Переходьте на наш ТікТок та YouTube, щоб бути в курсі новинок та отримати ексклюзивні знижки!