Фермери в Україні все частіше звертають увагу на перспективний аспарагус, який використовують для приготування багатьох корисних страв. Поки що лідером у вирощуванні залишається Китай, але спаржа, вирощування якої активно нарощують і українські підприємці, стає дедалі популярнішим.
Докладніше про спаржу
Є сотні сортів багаторічної рослини, але в їжу придатні лише кілька з них. Аспарагус виростає до півтора метра у висоту, а молоді пагони довжиною до 20 см містять багато корисних речовин та антиоксидантів. В Україну поки що більшу частину імпортують, але все частіше на прилавках з’являється національний продукт із прийнятною вартістю.
У їжу використовують зелену, білу, фіолетову та рожево-зелену спаржу. Ці сорти вимогливі до умов вирощування, але бізнес має чимало плюсів:
- низька конкуренція на українському ринку;
- великий попит на делікатесний продукт;
- ніжний смак, прекрасний навіть у сирому вигляді;
- екологічно безпечний бізнес із можливістю сертифікації;
- можна легко розпочати вирощування за рекомендаціями;
- зростає на відкритому ґрунті, а в несезон — у теплицях;
- легко переносить морози до -30 °С;
- рослина дає корисний урожай до 12 років поспіль;
- дозріває наприкінці квітня, майже без конкурентів.
Врожайність може становити 4–12 тонн з гектара залежно від вибраного сорту, клімату та погоди. Найвигіднішими різновидами на українському ґрунті вважаються Xenolim, Aspalim, Gynlim. Вони дають середній урожай, проте швидко дозрівають і стійкі до більшості шкідників, що знижує ризики для фермера.
Що слід врахувати перед відкриттям бізнесу
Вирощувати аспарагус можна кількома методами: на відкритому ґрунті, у теплицях або на гідропоніці. Для двох останніх знадобляться значні вкладення, тому зазвичай починають із звичайних полів. Необхідно врахувати декілька нюансів:
- потрібна тривала підготовка ділянки, починати потрібно приблизно за рік до першої висадки;
- перший урожай з’явиться лише через три роки, рослині потрібен час дозріти;
- час збору недовгий — квітень–червень, за відповідної погоди;
- у період дозрівання боїться заморозків, вже при -5 °C погіршується якість пагонів;
- необхідна швидка обробка після збирання врожаю, оскільки продукт швидкопсувний.
Потрібне дороге обладнання для заморожування та вакуумного пакування, щоб зберегти корисні властивості та ніжність пагонів. Спочатку виробничу лінію можна орендувати, а прибуток швидко дозволить викупити техніку. Догляд за рослиною нескладний, але збір проводиться тільки вручну та з дотриманням певних правил.
Вартість спаржі на ринку в середньому становить 300 грн/кг, тому вкладення окупаються вже після першого врожаю. Для збільшення прибутку можна відразу завести теплиці, оскільки в холодну пору року ціна суттєво зростає. Рекомендується заздалегідь знайти зацікавлені фермерські ринки та ресторани здорової їжі, щоб укласти договір на постачання.